Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici Ağaoğlu'nun o ilanının yayımlanmasını eleştirdi, konunun editöryel bağımsızlığa müdahale olarak yorumladı...

Faruk Bildirici Hürriyet'teki Ali Ağaoğlu ilanını eleştirdi

İşadamı Ali Ağaoğlu,kendisine 7 Ağustos'taki yazısında, "Ali Ağaoğlu adlı uyanık müteahhid", "Darbe fırsatçısı", "Şehit istismarcısı" gibi sözler söyleyen Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a, yine Hürriyet'te tam sayfa ilanla yanıt vermişti.

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici ise bu konuya itiraz etti. "Gazetenin bu ilanı yayınlaması problemli..." diye yazan Bildirici, söz konusu ilanın Ağaoğlu'nun bir Hürriyet yazarıymış gibi yayımlanmasının editöryel bağımsızlığa müdahale olarak yorumladı.

İşte Bildirici'nin yazısından o bölüm:

İşadamı Ali Ağaoğlu, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a gönderdiği mektubu, yine Hürriyet’e verdiği tam sayfa ilanda yayınlamış. Gerekçesini de ‘Hürriyet okurunun bilmesi açısından’ diye açıklıyor. Gazete okuruna hangi bilgilerin, nasıl sunulacağının belirlenmesi bir gazetecilik faaliyetidir. Bunu da sadece gazeteciler yapar. Hürriyet okurlarının neyi bilmesi gerektiğine de Hürriyet’in editoryal kadrosu karar verir. Sırf parası ve ilan verme gücü var diye bir işadamının istediğini Hürriyet okuruna ‘bilgi’ diye sunması editoryal bağımsızlığa müdahaledir.

Hürriyet, cevap ve düzeltme hakkına saygılı bir gazete. Yayın ilkelerinde bu açıkça dile getiriliyor. Nitekim Ahmet Hakan, ‘şehit yakınlarına ev yapmak için askeri bir arazinin tahsis edilmesi’ isteğini eleştirdiği yazısına Ali Ağaoğlu’nun gönderdiği yanıta köşesinde yer verdi. Ama mektuba kendi yanıtını da ekledi. Bu da bir yazarın en doğal hakkı. Ağaoğlu, 12 Ağustos’ta yayınlanan ilanda o mektubu Hürriyet okuruna bir kez daha duyurmakla kalmamış, ismini Hürriyet yazarlarının logosu gibi düzenleterek, ilana ‘köşe yazısı’ görünümü vermişti. Bu da maalesef parayla ‘köşe yazısı’ yayınlandığı izlenimi verdi. Anlaşılan Ali Ağaoğlu’nun istediği de buydu. Tam bir ‘Nasıl olsa param var, istediğimi yaparım’ bakışı. Elbette o öyle bakabilir ama yine de gazetenin bu ilanı yayınlaması problemli...