birgün

11° AÇIK

Fatih Altaylı: Savcı Bey, bakalım Hz. Musa'nın yaşadığını nasıl kanıtlayacak

Hz. Musa ve Hz. İbrahim’in yaşadığına dair tarihsel kanıtlar olmadığını söyleyen Prof. Dr. Celal Şengör’e soruşturma açılmasını değerlendiren Fatih Altaylı, “Savcı Bey, ilginç bir kapı açıyor. Bakalım Hazreti Musa’nın yaşadığını nasıl kanıtlayacak” ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 02.09.2022 12:55
Fatih Altaylı: Savcı Bey, bakalım Hz. Musa'nın yaşadığını nasıl kanıtlayacak
Abone Ol google-news

Hz. Musa ve Hz. İbrahim’in hiç yaşamadığını söyleyen Prof. Dr. Celal Şengör’e soruşturma açılmasını değerlendiren gazeteci Fatih Altaylı, Savcı Türkşad Kunthan Uçuk’a yönelik olarak, “Bakalım Hazreti Musa’nın yaşadığını nasıl kanıtlayacak” dedi.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Prof. Dr. Celal Şengör'ün, "dini değerleri alenen aşağılama" iddiasıyla ifadeye çağırılmasını değerlendirdiği yazısında, "Batı’nın Moses ya da Moşe diye bildiği Hz. Musa’nın yaşadığına ilişkin dini kaynaklar dışında herhangi bir referans gerçekten de mevcut değil. Ne bir arkeolojik ne de bir tarihi kaynak Hz. Musa’nın varlığına şahitlik ediyor.

Keza Mısır tarihinde de, ne Musa ile ilgili ne de Musa’nın kavmi ile birlikte Mısır’ı terk edişi ile ilgili bir bilgi var. Dönemin Mısır’ı ile siyasi ve askeri etkileşim halindeki Anadolu kaynaklarında da bu yönde bir tarihi kayıt yok" ifadelerini kullandı.

Celal Şengör'ü ifadeye çağıran savcı Türkşad Kunthan Uçuk'un ilginç bir kapı açtığını belirten Altaylı, "Bakalım Hazreti Musa’nın yaşadığını nasıl kanıtlayacak. Yoksa dine ve inanca asıl büyük zararı bu soruşturma mı verecek? Göreceğiz." diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

Geçen Mayıs ayında Fatih Altaylı'nın sunduğu "Teke Tek Bilim" programına katılan Şengör, Hz. Musa ve Hz. İbrahim’in yaşadığına dair bir kanıt olmadığını söylemişti. Şengör, “Bütün bu söylenen kişiler tarihte yok. Bunların hepsi o 3 tane kutsal kitap denilen, Suriye din geleneği, Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir yan branştır. Musa peygambere bakıyorsun, adamı da tarih bilmiyor, yok öyle birisi. Musevilerin kitabındaki Mısır'dan çıkış olayı da yok. Hocamın söyledikleri tamamen menkıbevi. Belge yok” demişti. Bu ifadeleri aylar sonra tekrar sosyal medyaya düşen Celal Şengör hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “Dini değerleri aşağılamak” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol