birgün

13° AÇIK

Fatma Girik, İstanbul'da uğurlandı: "Dimdik ve devrimci bir duruşu vardı"

Yeşilçam’ın toplumun kalbinde yer etmiş simge isimlerinden Fatma Girik için Şişli Belediyesi'nde ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda cenaze törenleri düzenlendi. Yapılan konuşmalarda Girik’in usta oyunculuğunun yanı sıra, haksızlıklar karşısındaki duruşuna da vurgu yapıldı. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, “Madenci yürüyüşlerinde yer aldı. Sendikalaşma süreçlerinde ezilmişlerin yanında kendini ve gücünü gösterdi. Onurlu, dimdik ve devrimci bir duruşu vardı” dedi. Sanatçının cenazesi defnedilmek üzere Bodrum'a gönderildi.

KÜLTÜR SANAT 27.01.2022 12:00
Fatma Girik, İstanbul'da uğurlandı: "Dimdik ve devrimci bir duruşu vardı"
Abone Ol google-news

Yeşilcam’ın unutulmazları arasında yer alan usta oyuncu Fatma Girik için İstanbul'da cenaze törenleri düzenlendi.

Girik için ilk tören, 1989-94 yılları arasında Sosyaldemokrat Halkçı Parti'den başkanlığını yaptığı Şişli Belediyesi’nde gerçekleştirildi.

Belediyenin fuaye alanında gerçekleşen törene, sanatçıyı sevenlerin yanı sıra kültür sanat ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay gibi siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Fatma Girik'in kendisi için çok özel bir isim olduğunu belirterek, “Şişli Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde, ben de Sosyal Demokrat Halkçı Partinin Şişli İlçe Başkanlığı görevini yürütüyordum. Kendisiyle çalışmaktan her zaman büyük bir onur duydum. Onunla çok kıymetli vakitler geçirdim. Özellikle 1994 seçimlerinde bir buçuk ay sabah 7.00'den gece 1.00'e kadar bütün Şişli'yi adım adım dolaştık” dedi.

"ONURLU, DİMDİK VE DEVRİMCİ BİR DURUŞU VARDI"

Keskin, Fatma Girik'in rol aldığı filmlerle milyonların gönlünde taht kurduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

"Bunu hayat görüşü ve kitleler önünde çizdiği toplumcu profili de besledi. Toplumsal mücadelelerde ve haksızlıklar karşısındaki tepkilerde de Fatma Girik ismi hep ön plana çıktı. Madenci yürüyüşlerinde yer aldı. Sendikalaşma süreçlerinde ezilmişlerin yanında kendini ve gücünü gösterdi. Metin Göktepe cinayetinin aydınlatılması sürecinde attığı kritik ve güçlü adımlar hala aklımızdadır. Onurlu, dimdik ve devrimci bir duruşu vardı. Bu duruşunu alelade bir vatandaş, dev bir sanatçı ve bir siyasetçi olarak yaşamının son anına kadar korudu."

Girik'in aynı zamanda toplumcu belediyecilik anlayışının gelişimi açısından çok önemli bir isim olduğunu altını çizen Keskin, "Kamu emekçilerinin sendikalaşma yasağına karşı, belediye emekçilerinin örgütlenme özgürlüğünü tanıyan tutumu, Türkiye için bir kırılma noktasıdır. Belediye başkanı olarak savunduğu görüşleri ve Şişli ilçesi özelindeki tutum ve uygulamaları, özellikle içinde bulunduğumuz bu günlerde çok kıymetli örnekler olarak karşınızda durmaktadır." ifadelerini kullandı.

Muammer Keskin, Şişli'de bir kız yurdu ile bir kreşin Fatma Girik adıyla hizmet verdiğini aktararak, ismini sonsuza kadar Şişli'de yaşatacaklarını söyledi.

fatma-girik-icin-sisli-de-cenaze-toreni-duzenlendi-973332-1.

"TÜRKİYE BÜYÜK BİR DEĞERİNİ KAYBETTİ"

Sanatçının kardeşi Günay Girik de çok üzgün olduklarını söyleyerek, "Diyecek bir şey bulamıyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Ayaklarınıza sağlık. Çok teşekkür ederim hepinize" diye konuştu.

Girik'in manevi kızı ve yeğeni Fatma Ahu Turanlı ise "Buraya geldiğiniz, ona iyi dileklerinizi, dualarınızı ilettiğiniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum, onun adına. Fatma annem Şişli'ye çok emek verdi. Benim çocukluğumda, Şişli Belediye Başkanıyken onu evde görmek çok zordu açıkçası. Hafta sonları bile evde yoktu. Sabahın yedisinde kalkıp işçilerle yolları yıkamaya giderdi, çizmelerini ayağına takıp. Hepimizin başı sağ olsun. Türkiye büyük bir değerini kaybetti" ifadelerini kullandı.

NUR SÜRER: MAVİNİN BU KADAR GÜZEL OLDUĞUNU DÜŞÜNMEMİŞTİM

Girik’in üzeri karanfillerle kaplı tabutu, daha sonra Harbiye’deki Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na (CRR) getirildi. Girik’i burada başta ailesi olmak üzere; TBMM CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP milletvekilleri Akif Hamzaçebi, Gökan Zeybek, Sezgin Tanrıkulu, Yüksel Mansur Kılınç ile İBB CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı, sanatçı arkadaşları ve sevenleri karşıladı.

Törende konuşma yapan oyuncu Nur Sürer, "Bütün konuşmaları dinledim. Gerçekten Fato, bizim Fato'muz bunların da çok üstünde bir kadındı. 1985 yılında tanıştık. Bana 'Merhaba kızım' dedi. Gözlerine bakınca bir daldım. Hayatımda mavinin bu kadar güzel olduğunu düşünmemiştim. Sevdiği insanların üzerinden elini çekmezdi. En son 20 gün önce konuşmuştuk. Hastalığına rağmen 'Ne yapıyorsun kızım?' diye sorardı. 'Dört Yapraklı Yonca’nın en cengaverisin sen' dedim" sözleriyle duygularını dile getirdi.

EDİZ HUN: BÜYÜK BİR KAYIP

Ediz Hun ise şunları söyledi:

“Fatma ile 1964 yılında tanıştık. Dürüsttü, mertti! Menfaat peşinde hiç koşmadı. İnsanın gerçek gücü sıçrayışlarda değil sarsılmaz duruştadır! Böyle bir kadındı. Böyle bir sanatçıydı. Büyük bir kayıptır.”

Törende konuşan Hülya Koçyiğit, "Gözler kalbin aynasıdır. O mavi gözlerle iyilikle bakardı. Girdiği ortama enerji, canlılık getirirdi, neşelendirirdi. Türk sineması denilince aklımıza ilk o gelir çünkü o mesleğine tutkuyla aşkla bağlı bir sanatçıydı, efsaneydi.” dedi.

fatma-girik-icin-sisli-de-cenaze-toreni-dimdik-ve-devrimci-bir-durusu-vardi-973412-1.

İMAMOĞLU: EMEKÇİNİN YANINDA BİR SANATÇIYDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatma Girik’in sadece Türk sinemasının önemli bir ismi olmadığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Sanatçılığının yanı sıra daima halkın yanında toplumsal sorunları takip eden, emekçinin yanında olan bir insandı. Doğru bildiğinden hiçbir zaman vazgeçmeyen bir insandı. Sağlam karakteriyle örnek gösterilen biriydi. Türk sinemasını Fatma Girik’siz anlatamayız. 'Susayım, görmeyeyim, duymayayım' kolaycılığını seçmeyen çok değerli bir şahsiyetten, eğilip bükülmeyen bir şahsiyetten bahsediyoruz. Fatma Girik’i kaybetmeyin büyük üzüntüsü içindeyiz.”

fatma-girik-istanbul-da-ugurlandi-dimdik-ve-devrimci-bir-durusu-vardi-973414-1.

ALTAY: SANATINI İCRA EDERKAN DEV, SOSYAL YAŞAMDA BİR KARINCA

Girik ailesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun taziye dileklerini ileten Altay, merhum Girik’in sanatçı kişiliğinin yanı sıra iyilikleriyle, güzellikleriyle, unutulamazlar arasında olduğunu vurguladı.

“Bununla ilgili konuşmayı biraz haksızlık görürüm” diyen Altay, “Çünkü, onunla ilgili iyilikleri, güzellikleri, yücelikleri herhalde tam ifade edemeyiz. Hani bir şarkı sözü var ya: ‘Belki daha kolay olur anlatmak, seni konuşmayı hiç bilmeseydin.’ Biraz da öyle. Ama benim izlemediğim filmi yoktur. Sanatını icra ederken bir dev, sosyal, kültürel yaşamdaysa bazen bir karınca, bazen bir kelebek kadar zarif ve naif bir ustayı uğurluyoruz. Işıklar içinde uyusun diyorum. Aileye, severlerine, hepimize başsağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı.

BODRUM'DA DEFNEDİLECEK

Konuşmaların ardından Girik’in tabutu, alkışlar eşliğinde CRR’den alınarak, Teşvikiye Camii’ne getirildi.

Sanatçının cenazesi, İstanbul'daki törenlerin ardından hayat arkadaşı yönetmen Memduh Ün'ün yanına defnedilmek üzere Bodrum'a gönderildi.

Fatma Girik, iki gün önce koronavirüse bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle 79 yaşında hayatını kaybetmişti.

fatma-girik-icin-sisli-de-cenaze-toreni-duzenlendi-973334-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol