birgün

5° PARÇALI BULUTLU

Fazıl Say, Sezen Aksu'nun 'Avcı' şiirini besteleyecek

Fazıl Say, Sezen Aksu'nun kendisini hedef alanlara yönelik verdiği yanıtta paylaştığı 'Avcı' isimli şiirini besteleyecek. "Şairinden izin aldım" diyen Say, "Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım layık olmak için" ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR SANAT 27.01.2022 13:20
Fazıl Say, Sezen Aksu'nun 'Avcı' şiirini besteleyecek
Abone Ol google-news

Sanatçı Fazıl Say, iktidar ve yandaşlar tarafından hedef gösterilen Sezen Aksu'nun 'Avcı' isimli şiirini besteleyeceğini açıkladı. Say, "Nasıl bestelerim diye düşünüyorum. Merak etmeyin, şairinden izin aldım" dedi.

Sezen Aksu'nun kendisini hedef alanlara yönelik verdiği yanıtta paylaştığı 'Avcı' isimli şiiri Fazıl Say tarafından bestelenecek.

Say, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hepinize güzel bir gün dilerim. Sessiz bir odadayım. Önümde “Avcı” adındaki şiir. Nasıl bestelerim diye düşünüyorum. Merak etmeyin, Şairinden izin aldım. Kendisi bestelemeyecekmiş, yapmak isterim bu durumda,Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım layık olmak için" ifadelerini kullandı.

Say, şöyle devam etti: "Bir “kadın şairler” projemden bahsetmiştim. 2023’e yetiştireceğim. Gülten Akın, Birhan Keskin, Nilgün Marmara, Gonca Özmen, Lale Müldür ve daha pek çok şair, genç şairler de var,15. Yüzyıldan Zeynep Hatun da var. Elbetteki Sezen Aksu da var. Ve bence en anlamlı şiiri.. Çalışmaya."

NE OLMUŞTU?

Sezen Aksu, 2017’de yaptığı bir şarkıda geçen "Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e..." sözleri nedeniyle iktidar ve yandaşlar tarafından hedef gösterilmişti.

Büyük Çamlıca Camisi'nde Erdoğan, namazın ardından, "Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e..." sözleri nedeniyle Aksu'yu hedef almış ve "Hakaretlerin bini bir para. Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yer geldiğinde koparmak bizim görevimizdir. Havva validemize kimsenin dili uzanamaz. Onlara da had bildirmek bizim görevimizdir" demişti.

Sezen Aksu, yaptığı açıklamada, "Malumunuz olduğu üzere konu ben değilim, konu memleket. Kendimi bildim bileli çeşitli insanlık hallerini gözlemliyor ve söze döküyorum biliyorsunuz" demişti.

Aksu açıklamasında 21 Ocak'ta yazdığı 'Avcı' isimli şarkısının sözlerini de paylaşmıştı.

Erdoğan, 26 Ocak'ta katıldığı NTV canlı yayınında, "Çok açık ve net bir gerçeği ortaya koymakta fayda var. Benim ordaki ithamımın muhatabı Sezen Aksu değildir. Sezen Aksu Türk müziğinin önemli bir ismidir. Ben ülkenin cumhurbaşkanı olarak, insanımızın hangi inançtan olursa olsun dini değerlerine laf edilmesine müsaade etmem. Burada Meryem validemize de aynı şekilde, burada hakaret var. Dilini koparma ifadesini bir kişinin şahsına değil, kutsallarına karşı hakarete dönük bir tavır olarak ifade ettim" ifadelerini kullanmıştı.

Aksu'nun 'Avcı' isimli şiiri şöyle:

AVCI

Sen beni üzemezsin
Zaten çok üzgünüm
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Ben avım sen avcı
Vur bakalım….

Sen beni sezemezsin
Dilimi ezemezsin
Nereye baksam acı
Nereye baksam acı
Kim yolcu kim hancı
Dur bakalım…

Beni öldüremezsin
Sesim, sazım, sözüm var benim
Ben derken ben herkesim

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun