birgün

17° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 07.09.2020 06:59

Felaketlerin habercisi HES’e ısrar sürüyor

HES’lerin kuşattığı Giresun’da sel felaketinden ders çıkarılmadı. Son olarak Karadona Deresi üzerinde yapılamak istenen Çileklitepe Barajı ve Avluca HES projesi için inceleme değerlendirme süreci başlatıldı. 4 etaptan oluşan projede 5 adet HES yapılması planlanıyor

Felaketlerin habercisi HES’e ısrar sürüyor

Gökay Başcan

Giresun’da 11 kişinin hayatını kaybettiği 4 kişinin hâlâ arandığı sel felaketinden ders alınmadı. Hidroelektrik santralların (HES) kuşatması altında olan Giresun’da projeler hız kesmiyor. Son olarak Espiye’de Karadona Deresi üzerinde İdil İki Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılmak istenen Çileklitepe Barajı ve Avluca HES Projesi için inceleme değerlendirme komisyonu (İDK) süreci başlatıldı.

Şirket, Çileklitepe Barajı ve Avluca HES Projesi için 2007 yılında ÇED olumlu kararı aldı ancak faaliyete geçirmedi. Şirketin 2018 yılında kurulu gücünü artırmak istemesi üzerine, Devlet Su İşleri projenin revize fizibilete raporlarını onaylandı. DSİ’nin onayını alan şirket, yeni ÇED süreci başlattı. ÇED süreci kapsamında ise 4 Eylül’de İDK süreci başlatıldı.

ÇED dosyasında, maliyeti, 213 milyon 878 bin 900 TL olarak belirlenen projenin işletme süresi 50 yıl olarak belirtildi. 3 yılda tamamlanması planlanan projede yılda 110,405 kilowatt (GWh) enerji üretileceği ifade edildi. İstihdam yaratacağı iddia edilen projede 10 kişinin çalıştırılması planlanıyor.

felaketlerin-habercisi-hes-e-israr-suruyor-777763-1.

4 kademeden oluşan projede 5 adet HES yapılması planlanıyor. Proje kapsamında 17.5 kilometre uzunluğunda enerji nakil hattı inşa edilecek.

Projenin yapılacağı alan, Ordu - Trabzon - Rize - Giresun - Gümüşhane - Artvin Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na göre ‘Orman Alanı’ vasıflarında yer alıyor. Ayrıca ÇED dosyasındaki bilgilere göre proje için ‘asgari’ düzeyde kamulaştırma yapılacak.

Projenin yapılacağı alanının 700 metre uzaklığın da Ericek Köyü, 800 metre mesafede ise Bayrambey köyü bulunuyor. Ancak şirket ÇED dosyasında bu köylerin ‘olumsuz’ etkilenmeyeceğini iddia ediyor.

GİRESUN'DA ÇED HEP OLUMLU

Giresun’da Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre 56 HES mevcut. Kentte son beş yılda dokuz HES projesi için ÇED olumlu kararı, üç proje için ÇED gerekli değildir kararı verilirken tek bir proje için ÇED olumsuz kararı verilmediği ortaya çıkmıştı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız