birgün

12° PARÇALI BULUTLU

KADIN 12.09.2020 08:47

Feministin Çantası: Sudanlı kadınların inadını selamlıyoruz

Feministin Çantası: Sudanlı kadınların inadını selamlıyoruz

Bu hafta çantamızı Sudan’dan açıyoruz. Geçen hafta Sudan’da laiklik kabul edildi, şeriat kaldırıldı. Ondan kısa bir süre önce kadınların genital sakatlanmaya maruz bırakılmasını zorunlu kılan yasa tarihe gömüldü.

Adım adım hayatımızı geri aldık. Kolay değil, gericilerin yıllarca attıkları düğümleri çözerken ellerimiz çok yaralandı, çok yıprandı. O yaralardan sızan umutlarımız, sakatlanmamak adına verdiğimiz mücadelenin kazanımlarını heybemize doldurmaya başlıyoruz.

Kazanımlarımızı laiklik ile taçlandırıyoruz. Yarattığımız esintiler, gerici iktidarlarınız için kasırga etkisi yaratıyor ve bunun bir parçası olduğumuzu düşünürken heyecanlanıyoruz.

Bu heyecanı kilometrelerce öteden hisseden, laikliğe sahip çıkmanın hayata sahip çıkmak olduğunu bilen Türkiyeli kadınlar olarak, inadınızı selamlıyoruz. Sudan’da kadınlar yıllarca şeriat yönetimi altında sakatlandılar, yok sayıldılar. Küçücük kız çocukların bedeni, kaldırabileceklerinden çok daha fazla acıyı istemeyerek göğüsledi. O acıyı çeken kız çocuklar büyüdüklerinde meydana çıktılar ve tüm özgüvenleri ile şiirler okuyarak insanları devrime çağırdılar. n BirGün Kadın

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız