“FETÖ üyesi” olduğu gerekçesiyle hakkında verilen 15 yıl hapis cezasına ilişkin hükmün bozulmasıyla yeniden yargılanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Mehmet Kaya'nın, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapsi istendi.

FETÖ'den yargılanan eski HSYK Genel Sekreteri Kaya hakkında 22,5 yıl hapis talebi

“FETÖ üyesi” odluğu gerekçesiyle yargılanan eski Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Mehmet Kaya hakkında “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi.

AA'nın aktardığına göre, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 3. Ceza Dairesinde görülen davanın duruşmasında tutuklu sanık Kaya ve avukatı hazır bulundu.

Duruşmada savcı, celse arasında sunduğu esas hakkındaki görüşü doğrultusunda Kaya'nın “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. Ayrıca, mevcut delil durumu göz önünde bulundurularak sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istendi.

Kaya, tutukluluğunun cezaya dönüştüğünü ve sağlık sorunları bulunduğunu savunarak, tahliye talebinde bulundu.

Sanık avukatı ise esasa ilişkin savunma için süre verilmesini talep etti.

Müzakerenin ardından ara kararı açıklayan mahkeme heyeti, savunma için süre verilmesi talebini kabul etti ve Kaya'nın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Davanın görülmesine 28 Şubat'ta devam edilecek.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz 2016 tarihinden sonra aranmaya başlanan Kaya, örgütün “gaybubet evi” olarak adlandırılan Çanakkale'deki “hücre evi”nde 8 Şubat 2018'de yakalanmıştı.

Örgütün haberleşme uygulaması “ByLock kullanıcısı” Kaya'nın, örgütün yargı yapılanmasındaki en önemli 9 isimden biri olduğu ve Yargıtay’a seçilecek üyelerin belirlenmesinde rol oynadığı belirtiliyor.

Yargılama aşamasında dinlenilen tanıklar, “2010 Anayasa değişikliği sonrasında oluşan HSYK tarafından Yargıtay ile Danıştaya seçilecek yeni üyelerin belirlenmesi için yapılan toplantıda Kaya'nın evinde kurulan projeksiyona yansıtılan fotoğraflardan cemaat mensubu yüksek yargı üyelerinin belirlendiğini” anlatmıştı.

Kaya'nın, FETÖ'nün Yargıtay’daki seçimleri kilitleme, bazı davalarda örgüt lehine kararlar çıkmasını sağlama, örgüt mensubu üyelerin önemli dairelerde görevlendirilmesi gibi konularda karar verici bir üst yapı niteliğindeki “yüksek yargı danışma heyeti”nde görev aldığı belirlenmişti.