birgün

4° AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.08.2018 07:58

FETÖ okulu iki yıl sonra ‘keşfedildi’

FETÖ okulu iki yıl sonra ‘keşfedildi’

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Ankara’nın yedi ilçesinde 12 farklı okulla faaliyet yürüten Özel Akıllı Okullar’a yönelik operasyon başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, sahibinin FETÖ ile ilişkisi olduğu ve örgütün haberleşmek amacıyla kullandığı ByLock uygulamasını kullandığı gerekçesiyle başlattığı operasyonda bazı okul yöneticileri ile öğretmenler hakkında gözaltı kararı verildi.

Olimpiyat şampiyonu halterci Halil Mutlu’yu reklam yüzü olarak kullanan okulun resmi sitesinde, iş birliği yapılan kurumlar arasında İŞKUR, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Halk Ekmek, Türk Telekom ve AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen sıralandı.

Türkiye genelinde 23 şubesi olduğu belirtilen kuruma yapılan operasyonun sadece Ankara’daki okullar ile sınırlı kalması dikkat çekti. Operasyonun ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) da devreye girdiği ve müfettiş görevlendirdiği öğrenildi. Bakanlığın, müfettişin hazırlayacağı rapor doğrultusunda adım atacağı bildirildi.

Devlet destekli…
Meslek liselerinin sektörle iş birliğini içeren ve “Meslek lisesi gelecek meselesi” sloganıyla MEB tarafından başlatılan projede, Özel Akıllı Okullar’ın da referans kurum olduğu ortaya çıktı. Türkiye’nin en çok Avrupa Birliği (AB) projesine katılan okullarından biri olduğu öğrenilen kurumun, “Dünya Liderleriyle İş Birliği” başlığı altında paylaştığı listede Türk Telekom da yer aldı. Kurum ile Türk Telekom arasında geniş kapsamlı bilişim ağı oluşturulmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirildiği ileri sürüldü. Ankara’nın sanayi bölgelerinden biri olan İvedik’te bulunan Akıllı Kolejler Teknik ve Teknokent liselerinin tamamının devlet destekli olduğu öğrenildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol