birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 02.09.2019 10:56

Feyzioğlu Saray’da: Türkiye’nin hukuk devletini ve demokrasiyi eksiksiz inşa edeceğine dair inancımız sonsuzdur

Feyzioğlu Saray’da: Türkiye’nin hukuk devletini ve demokrasiyi eksiksiz inşa edeceğine dair inancımız sonsuzdur

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, 52 baronun boykot etmesine karşın Saray’daki adli yıl açılış törenine katıldı. Feyzioğlu, burada yaptığı konuşmada "Bizim için vatan söz konusu ise gerisi teferruattır, işte biz bugün bunun için buradayız" ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu'nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Bizim için vatan söz konusu ise gerisi teferruattır, işte biz bugün bunun için buradayız.

Bugün buradayız çünkü vatandaşımızın bizden beklentisi var.

Barolar Birliği siyasi partilerin muhalifi değildir, Barolar Birliği sadece cumhuriyetin tarafındadır.

Hukuk alanında mesleğe giriş sınavı getirilmelidir, bilgiyi ölçen zor bir sınav olmalıdır.

Koruyucu avukatlık hizmetlerini geliştirmeliyiz.

Talep eden işçiye avukat verilmesini teklif ediyoruz.

Yargı Reformu Strateji Belgesi doğru bir belgedir. Meclisten beklenti, yargı reformunu çıkarmasıdır.

Ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi ile iç savaşa sürüklenmek istenmiştir. Milletçe tek yumruk olarak bunu önledik. Bir daha böyle bir felaketle karşılaşmamak için demokratik kurumlarımızı ve hukuk devletinin taşıyıcı sütunlarını güçlendirmek zorundayız.

Tartışmaya açmak istediğimiz önerimiz şudur: Hakimler ve Savcılar Kurulu üyelerinin yarısını TBMM’nin örneğin 3/5 gibi nitelikli bir oyla, dolayısıyla yüksek bir uzlaşmayla belirlemesi. Bu durumda uzlaşma kaçınılmaz olarak liyakat temelli olacaktır. Kalan üyelerin de Yargıtay ve Danıştay genel kurullarında yine nitelikli oyla belirlenmesi. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’na da aynı şekilde belli sayıda üye seçme yetkisi verilmesi. Elbette önerimizi tüm yönleriyle tartışmaya hazırız. Çünkü Türkiye’nin ortak akla konuşarak ve tartışarak ulaşabileceğini biliyoruz.

HSK'nin yapısı kuvvetler ayrılığını sağlamalı.

Çıkış yolumuz, Anayasa’mızın 2. maddesinde tanımlanan Cumhuriyetin kuruluş felsefesine sımsıkı sarılmaktır.

Türkiye’nin hukuk devletini ve demokrasiyi eksiksiz inşa edeceğine dair inancımız sonsuzdur."

AKP’NİN PARALI BOT HESAPLARINDAN FEYZİOĞLU ÖVGÜSÜ

52 baronun boykotuna ve tüm eleştirilere rağmen Saray himayesindeki adli yıl açılış törenine katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, konuşmasının hemen ardından Twitter’da AKtroller tarafından TT listesinin tepesine taşındı. Feyzoğlu’nu “#HelalSanaFeyzioğlu” etiketiyle TT listesinin tepesine yerleştiren AKtrollerin ortak özelliği, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, eski bakan Faruk Çelik gibi isimlerin tweetlerini otomatik olarak beğenip retweet etmesi olduğu dikkat çekti.

feyzioglu-saray-da-turkiye-nin-hukuk-devletini-ve-demokrasiyi-eksiksiz-insa-edecegine-dair-inancimiz-sonsuzdur-619160-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız