birgün

29° AÇIK

SİYASET 06.06.2020 08:46

Fezlekelerin yüzde 98’i muhalefete

Vekiller için hazırlanan fezlekeler siyasi baskı aracına dönüştü. Son iki dönemde TBMM’ye sunulan bin 34 fezlekeden bin 26’sı muhalefet milletvekilleri için hazırlandı

Fezlekelerin yüzde 98’i muhalefete

HÜSEYİN ŞİMŞEK

CHP'li Enis Berberoğlu ve HDP'li Leyla Güven ile Musa Farisoğulları'nın milletvekilliklerinin düşürülmesi, muhalefet milletvekilleri üzerinde tehdit oluşturan fezlekelere dikkatleri çekti. TBMM Başkanlığı'na sunulan ve komisyonda görüşülmeyi bekleyen fezlekelerin tamamına yakını, muhalefet milletvekilleri için hazırlandı.

TBMM Başkanlığı'na yasama dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle son iki dönemde bin 34 fezleke sunuldu. HDP'li milletvekillerinin 756, CHP'li milletvekillerinin 218, AKP'li milletvekillerinin 10, MHP'li milletvekillerinin 8, İYİ Parti'li milletvekillerinin 6 dosyası yer alıyor. Türkiye İşçi Partisi milletvekillerinin 7, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı'nın 27 ve bağımsız milletvekillerinin de 2 fezlekesi bulunuyor.

Muhalefet partilerinden milletvekilleri için hazırlanan fezlekelerin bir kısmı şu an cezaevinde bulunan ve FETÖ mensubu olduğu ifade edilen savcıların soruşturmaları sonucunda, bir kısmı ise TBMM'de sarf ettikleri sözler nedeniyle hazırlandı. HDP'li Mehmet Rüştü Tiryaki, bazı fezlekelerin de eski milletvekillerine gönderdikleri tebrik kartları nedeniyle hazırlandığını açıkladı.

TALİMATLI FEZLEKELER

Yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması için yapılanların tamamının "etkin muhalefetlerini sona erdirmek" olduğunu bildiren TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, "Bu fezlekelerin savcılara verilen talimatlarla hazırlandığını çok iyi biliyoruz. Üstelik bu talimatlar kamuoyunun önünde açıkça veriliyor. Bunun muhalefeti sindirmek, korkutmak için yapıldığını biliyoruz ama bunun bizim üzerimizde bir etkisinin olmadığını da karşı tarafın bilmesi lazım" dedi.

fezlekelerin-yuzde-98-i-muhalefete-740473-1.

Dokunulmazlıkları kaldırılsa bile geri adım atmayacaklarını anlatan Emir, "Suçlamaların içerisinde somut delil barındırmayan subjektif değerlendirmeler var. Özellikle Meclis faaliyetleri için hazırlanan fezlekeler tam bir skandaldır. Anayasaya göre TBMM'de ifade ettiğimiz görüşlerden dolayı yargılanamayız ama bu konuşmalar yüzünden bile yargılanmak istiyoruz. Bu durum kürsüye ve milletin kendisine yapılan bir saldırıdır" diye konuştu.

AKP YARGISI İŞ BAŞINDA

TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, HDP'li Ayşe Acar Başaran da fezlekelerin zor ve baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi. Muhalefet etme görevini yerine getirdikleri için fezlekelerle karşılaştıklarını anlatan Başaran, BirGün'e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"AKP'nin yargısının iş başında olduğunu söyleyebiliriz. Uzunca bir süredir özellikle muhalefete yönelik tüm zor ve saldırı araçları kullanılıyor. Hazırlanan fezlekelerin içeriği de bunun açık göstergesidir. Yargı, iktidarın işaretiyle devreye giren bir mekanizma haline geldi. Havuz medyası hedef gösteriyor, savcılar soruşturma başlatıyor ve fezlekeleri ajanslardan öğreniyoruz. Fezlekeler algı operasyonunun bir parçası oldu. Yolsuzluk dosyalarının üstünü kapatanlar bize iftiralarla dolu dosyalar hazırlıyor ve Meclis'ten göndermeye çalışıyor. HDP, bildiğini uygulamaya devam edecek. Biz demokratik siyasette ısrarlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Zaten bütün toplum benzer kıskaçlar altındadır."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız