birgün

15° AÇIK

DÜNYA 26.02.2021 18:00

Fildişi Sahili, COVAX'ın aşı gönderdiği ikinci ülke oldu

Fildişi Sahili, DSÖ'nün Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı tarafından gönderilen koronavirüs aşılarını alan Gana'dan sonra ikinci ülke oldu. Ulusal aşılama kampanyasının ilerleyen günlerde başlaması bekleniyor.

Fildişi Sahili, COVAX'ın aşı gönderdiği ikinci ülke oldu

Fildişi Sahili, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) düşük ve orta gelirli ülkelerin aşılara eşit erişimini sağlamayı amaçlayan Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) tarafından gönderilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarını alan ikinci ülke oldu.

COVAX kapsamında, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından temin edilen 504 bin AstraZeneca/Oxford aşısı Abidjan'a ulaştı.

Ulusal aşılama kampanyasının ilerleyen günlerde başlaması bekleniyor.

Yaklaşık 25 milyon nüfusa sahip Fildişi Sahili'ne yıl sonuna kadar COVAX kapsamında 2 milyon 40 bin doz aşı gönderilecek.

Fildişi Sahili'nde 35 bin 650 kişi Covid-19'a yakalanmış, salgında 188 kişi hayatını kaybetmişti.

Gana, dün COVAX tarafından gönderilen 600 bin doz aşıyı teslim almış ve programdan faydalanan ilk ülke olmuştu.

AFRİKA'YA AŞI DAĞITIMI GELECEK YILA SARKABİLİR

Toplum bağışıklığı için nüfusun yüzde 20'sinin aşı olması gerektiği belirtilse de yaşam süresinin kısa ve kronik hastalıkların sık görüldüğü Afrika'da toplum bağışıklığının yüzde 60 ile sağlanabileceği kaydediliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 19 Şubat'ta yaptığı açıklamada, 10 ülkenin halihazırda üretim ve teslimatında sıkıntılar yaşanan aşı stokunun yüzde 75'ini kullandığının altını çizerek aşı dağıtımının adil yürümediğini dile getirmişti.

Gelişmiş ülkelerin ihtiyaçlarından fazla aşı alması nedeniyle, COVAX dahilinde Afrika'ya yıl sonuna kadar ulaştırılma sözü verilen 700 milyon doz aşının teslimatının gelecek yıllara sarkabileceği değerlendiriliyor.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol