Filipinler'de bir süredir etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle sel ve toprak kayması yaşandı. Yaşanan afetlerde 16 kişi hayatını kaybederken 11 kişi yaralandı. Kayıp olan 3 kişinin bulunması için çalışmalar sürüyor. Yağışlardan etkilenenlerin sayısı 772 bin, 409 bin kişi ise evlerinden tahliye edildi.

Kaynak: İHA
Filipinler’de sel ve toprak kayması: 16 ölü, 409 bin kişi tahliye edildi
Fotoğraf: İHA

Filipinler’de şiddetli yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısı yükseldi.

Filipinler’in en büyük 2’nci adası Mindanao başta olmak üzere ülkenin farklı kesimlerinde geçtiğimiz haftadan bu yana etkili olan şiddetli yağışların bilançosu ağırlaştı.

Filipinler Ulusal Afet Riskini Azaltma ve Yönetim Konseyi (NDRRMC) tarafından yapılan açıklamada, yağışların yol açtığı sel ve toprak kaymalarında hayatını kaybedenlerin sayısının 16’ya yükseldiği belirtildi.

772 BİN KİŞİ ETKİLENDİ

Can kayıplarının tamamının Davao bölgesinde kayda geçtiği açıklanırken, 11 kişinin ise yaralandığı aktarıldı. Kayıp 3 kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü duyuran NDRRMC, 772 bin kişinin şiddetli yağışlardan etkilendiğini, 409 bin kişinin ise evlerinden tahliye edildiğini açıkladı. 

51 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Geçen hafta Filipinler’i vuran şiddetli yağışlar birçok bölgede sel ve toprak kaymalarına neden olmuştu. İlk belirlemelere göre 6 kişi hayatını kaybetmiş, 1 kişi ise kayıp olarak kayıtlara geçmişti. Ülkede, geçtiğimiz yıl 26 Aralık itibariyle etkili olan şiddetli yağışlar nedeniyle de 51 kişi yaşamını yitirmiş, 19 kişinin ise kaybolduğu açıklanmıştı.