birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Financial Times: "Erdoğan düşmanca söylemini tırmandırıyor"

Türkiye ve Yunanistan arasında son dönemde artan gerginliğe ilişkin bir makaleye yer veren Financial Times gazetesi, "Erdoğan düşmanca söylemini tırmandırıyor'' değerlendirmesinde bulundu. Makalede, "Gelecek yılki zorlu seçimler öncesi milliyetçi seçmene kur yapan Türkiye'nin cumhurbaşkanı, bu ayın başlarında Yunanistan'ı, 'bir gece aniden gelebilecekleri' konusunda uyarmıştı" denildi.

GÜNCEL 29.09.2022 15:28
Financial Times: "Erdoğan düşmanca söylemini tırmandırıyor" Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İngiliz Financial Times gazetesinde, Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde tırmanan gerginlikle ilgili bir makaleye yer verildi.

''NATO müttefikleri tarihi meseleler üzerinde çatışırken Erdoğan düşmanca söylemini tırmandırıyor'' spotuyla verilen makalede, "Gelecek yılki zorlu seçimler öncesi milliyetçi seçmene kur yapan Türkiye'nin cumhurbaşkanı, bu ayın başlarında Yunanistan'ı, 'bir gece aniden gelebilecekleri' konusunda uyarmıştı" denildi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, makalede özetle şu ifadeler kullanıldı:

"Erdoğan, NATO üyesi olan komşusunu işgal etmek için bir dizi ince örtülü tehditte bulunurken, tarihi düşmanlar arasındaki ilişkiler son aylarda on yılların en kötü seviyesine ulaştı."

"Bu sert söylem, sınırlı da olsa doğrudan askeri çatışma tehdidini artırdı ve NATO'nun Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından birleşik bir cephe oluşturmaya çalıştığı bir zamanda alarma neden oldu."

"Gelecek yılki zorlu seçimler öncesi milliyetçi seçmene kur yapan Türkiye'nin cumhurbaşkanı, bu ayın başlarında Yunanistan'ı, 'bir gece aniden gelebilecekleri' konusunda uyarmıştı."

"Yunanistan Başbakanı Miçotakis de BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında Türkiye'yi 'Ege'de bir dizi yanlış iddia ortaya atmakla' suçlamış ve Yunanistan'a karşı çok daha saldırgan revizyonist bir gündemi olduğunu söylemişti. Miçotakis şöyle eklemişti: En kaygı verici olan şey ise tehditlerin artan yoğunluğu."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol