birgün

17° HAFİF YAĞMUR

DÜNYA 29.10.2020 10:54

Financial Times: Putin, Erdoğan’ın kapasitesini test ediyor

İngiliz Financial Times (FT) dış haberler editörü David Gardner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilimi değerlendirdi. Gardner, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Macron'la tartışması manşetlerde ancak Rusya ile rekabeti daha büyük bir tehdit. Putin, Erdoğan'ın kapasitesinin ötesine geçmesini test ediyor” ifadelerini kullandı.

Financial Times: Putin, Erdoğan’ın kapasitesini test ediyor

Türkiye ile Fransa arasında yaşanan gerilim tırmanırken, dünya basını krizin dinamiklerini tartışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki gerilimi değerlendiren İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, Türkiye’nin içinde bulunduğu krize farklı bir açıdan yaklaştı.

Gardner analizinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Macron'la tartışması manşetlere taşındı ancak Rusya ile rekabeti daha büyük bir tehdit" dedi ve yazısına şu sözlerle devam etti: “Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında da soğuk rüzgarlar esiyor.”

'KENDİSİNİ YAPTIRIMLARDAN KORUYAN TRUMP'A MEYDAN OKUDU'

Gardner, analizinin başında Erdoğan’ın içinde bulunduğu uluslararası krizleri değerlendirdi. Erdoğan'ın son dönemde Doğu Akdeniz kriziyle başlayan krizin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un akıl sağlığını sorgulamasıyla tırmandığını ve bölgesel liderlik için Sünni Arap liderleriyle adeta kanlı bıçaklı olduğunu belirten Gardner, Erdoğan’ın S-400 başlığında kendisini yaptırımlarından koruyan ABD Başkanı Donald Trump'a bile meydan okuduğunu vurguladı.

Gardner, Erdoğan’ın özellikle Suriye’de elini rahatlatan Vladimir Putin’e karşı tutumunun değiştiğini, sönmeye yüz tutan ateşin közüne darbe vurarak, ateşi yeniden yakabileceğine vurgu yaptı.

'MÜSLÜMAN LİDERLER ONDAN HOŞLANMASA DA DESTEKLEDİ'

Erdoğan'ın, Fransız tarih öğretmeni Samuel Paty’nin Muhammed Peygamber'in karikatürlerini sınıfta öğrencilerini göstermesi sonrası başı kesilerek öldürülmesi sonrasında, Macron'un yaptığı açıklamaları tüm Müslümanlara yönelik bir saldırı olarak görmesini değerlendiren Gardner, "Erdoğan, Macron'u dövmek için sağlam bir sopa seçti" dedi.

"Kendisinin Müslümanlarların lideri olduğunu varsayan Erdoğan, Macron'a yanıt vermesi gerektiğini düşündü” diyen FT yazarı, Müslüman liderlerin hoşlanmasalar da gelinen noktada Macron'a karşı Erdoğan’ın yanında saf tutmak zorunda kaldıklarına değindi.

'ERDOĞAN İÇİN RUSYA EN BÜYÜK TEHDİT'

Erdoğan’ın Doğu Akdeniz krizi ve Macron’la olan tartışmasından daha büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu açıklayan Gardner, “Erdoğan'ın için daha büyük bir tehdit var: Rusya'yla rekabeti” dedi.

Türkiye ve Rusya'nın Suriye ve Libya'daki iç savaşlarda farklı tarafları desteklediklerini hatırlatan Gardner, Rusya'nın Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarına karşı çıkmamasının nedeninin S-400 hava savunma sistemi satın alması olduğu kanısında.

RUSYA'DAN DAĞLIK KARABAĞ MİSİLLEMESİ

"Türkiye'nin ‘stratejik derinlik’ arzusunun karşısına Şubat ayında, Rusya'nın Suriye'nin tümünü Esad rejimi için kurtarma kararlılığı çıktı. İki taraf da İdlib'de ağır kayıplar verdi. İdlib, Suriye'de Ankara'nın ordusunu da konuşlandırdığı, muhaliflerin son kalesiydi” diyen FT yazarı Gardner şunları ekledi:

"Bu hafta Rus hava kuvvetleri, Türkiye'nin Suriye'de desteklediği muhalif gruplarından birini bombaladı, tahminen 78 savaşçıyı öldürdü. Oysa Türk ordusu geçen hafta İdlib'de sekiz noktadan daha rahat savunulabilir yerlere çekilmişti. Ancak İdlib'de yaşananlar, Rusya'nın, Türkiye'nin Dağlık Karabağ'daki çatışmalarda Ermenistan karşısında Azerbaycan'ı desteklemesine misillemesi gibi görünüyor. Sayın Erdoğan hem kapasitesinden fazlasını zorluyor hem de kırılgan. Birisinin bu karışımı test etmesi sadece an meselesiydi. Bunu yapan ilk kişi de Erdoğan'ın müttefiki Sayın Putin oldu.”

'TÜRKİYE'NİN ÇIKARLARI SADECE KATARLA UYUMLU'

Türkiye'nin çıkarları ile Rusya'nın çıkarlarını aynı paralele getirmenin her dönemde zor olduğunu belirten Gardner, “Türkiye'nin çıkarları Orta Doğu'da sadece, 2017'de Körfez'deki komşularınca ablukaya alınan Katar'ın çıkarlarıyla uyumluydu” ifadesini kullandı.

"Türkiye Savunma Bakanı'nın geçtiğimiz günlerde "tek kalp, tek yumruk" olarak tanımladığı bu ittifak buharlaşabilir” diyen Gardner, ABD’nin Katar'ı, Birleşik Arap Emirlikleri'ni düzeltmek için yoğun şekilde çalıştığına değindi ve ekledi: “Bu iki ülke de Sayın Erdoğan'a daha da düşmanca bakıyor.”

'TÜRKİYE İÇİN ÇOK FAZLA KIRMIZI IŞIK YANIP SÖNÜYOR'

Türkiye’de yaşanan finansal krizi de ele alan FT yazarı, "Türkiye'nin ekonomisi zayıflıyor, para birimi değer kaybediyor. Bu sorunlarla boğuşan Türkiye ile sadece Avrupa ve Rusya'yla değil ABD'yle arasında da gerilim artıyor. Özellikle de Ankara'nın Rus S-400 füzelerini, konuşlandırmasının başlangıcı olarak denemesinden sonra” dedi.

“Eğer ABD'de önümüzdeki hafta yapılacak başkanlık seçimlerinde Sayın Trump Demokrat Joe Biden'a kaybederse, bu deneme daha da kırmızı bir çizgi olarak görüleceğe benzer” ifadesini kullanan Gardner, Türkiye için çok fazla kırmızı ışık yanıp sönüyor" açıklamasını yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol