AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan fındık alım fiyatlarına üreticiden tepki geldi. Üreticiler, "Fındık yok ama ameleyi sokmak zorundasın. Fındık olmuyor ama ilacı vurmak zorundasın. Bizi duyun, duyun. Allah’ınızı, kitabınızı severseniz duyun” dedi.

Fındık fiyatları üreticileri memnun etmedi: Allah'ınızı, kitabınızı severseniz bizi duyun

Üreticilerin uzun zamandır beklediği fındık alım fiyatları, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), açıklanan fiyatla genel memnuniyetin sağlandığını iddia etti. Ancak Ordulu fındık üreticisi Selahattin Dönmez, fındık fiyatlarına, “Devletimizden taban fiyat olarak en az 35 lira bekliyorduk. Ama devletimiz sağ olsun 26,5-27 filan, o civarda bir fiyat verdi. Ne diyebilirim ki… Fındık yok ama ameleyi sokmak zorundasın. Fındık olmuyor ama ilacı vurmak zorundasın. Bizi duyun, duyun. Allah’ınızı, kitabınızı severseniz duyun” diyerek tepki gösterdi.

Bu yıl Giresun kalite fındığın kilosu 27 liradan, levant kalite fındığın kilosu ise 26,5 liradan alınacak. TMO, dün, fındık fiyatlarının genel memnuniyeti sağladığı yönünde bir açıklama yaptı. Alımlarda yüksek randımanlı fındığa verilecek 2 liralık ilave ek ödeme ile üreticilerin eline geçecek tutarın 30 liraya kadar ulaşacağı ifade edildi.

Ancak açıklanan fiyatlar, fındık üreticisini memnun etmedi. ANKA Haber Ajansı’na konuşan fındık üreticileri, tepkilerini şöyle dile getirdi:

"ÇUVALIN DİBİNE BAKIP DURUYORUZ"

Selahattin Dönmez: “Devletimizden taban fiyat olarak en az 35 lira bekliyorduk. Ama devletimiz sağ olsun 26,5-27 filan, o civarda bir fiyat verdi. O da onların vicdanına kalmış bir şey. Amelesiydi, işçisiydi, ilacıydı, gübresiydi, motorcusuydu… Ne diyebilirim ki. Fındık yok ama ameleyi sokmak zorundasın. Fındık olmuyor ama ilacı vurmak zorundasın. Bizi duyun, duyun. Allah’ınızı, kitabınızı severseniz duyun. Ameleyi bahçeye yıkıyorsun. 15 kişi 10 çuval fındık topluyorsun. Ondan sonra ameleye parasını ödüyorsun. Sonra çuvalın dibine bakar durursun. Milletin, çiftçinin sesini duyun, duyun.”

"BUNLARIN HALİ NEDİR DİYE SORAN YOK"

Reyhan Güven: Fındık olmuş 26. Bu 26 ne olacak ki… Tırpana para, gübresi para, ışkını para. Üstüne bir de domuz var. Fındığın 600 kilosunu domuz yiyor zaten. ‘Bu milletin parası yetecek mi’ diye düşünmüyorlar. Eve bir kilo domates, salatalık bile alamıyorsun. Biz geçim yapıyoruz böyle köyde. ‘Ne oluyor, bunların hali nedir’ diye bir soran bile yok. Yazıktır. Biz de emek veriyoruz.”

"VATANDAŞIMIZ KAN AĞLIYOR"

Sevda Güven: “Mahsulümüzün hiçbir zaman değerini vermediler. Her şeyi parayla yaptırıyoruz. Otu var, çöpü var. Temizliği var. Gübresi var. Yazık, günah. Bütün vatandaşlarımız kan ağlıyo, yaptığı emeğin karşılığını alamadığı için.”

Bir diğer çiftçi ise “26 buçuğa ben fındığı satamıyorum. Fiskobirlik’e gitsen 40 dereden su bağlıyor, geri gönderiyor. Sırf tüccara satsın diye. 26 buçuk lira bu milleti resmen kandırmak” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ise taban fiyatlarını 35 lira olarak beklediklerini belirterek, kiloda 8 lira kayıp olduğunu ifade etti. Adıgüzel ANKA’ya şu değerlendirmelerde bulundu:

“Erdoğan, açıkladığı bu fiyatla milletin derdine değil, kartelin keyfine ortak olmuştur. Attığı çayları da kartele göndersin, birlikte o keyif çayını içsinler. 35 lira yerine 27 lira verildiği için kiloda 8 lira kayıp. 650 bin ton rekolte için, tam 5 milyar, üreticinin emeğine çökmüşlerdir. Uluslararası karteller ve yerli iş birlikçilerinin dediği olmuştur. Bu hükümet, 10 kilo fındık satıp karşılığında bu kartelden 1 kilo fındık ezmesi almaktadır. Kiloda 1 lira düşük fiyat şekillenmesi, bu ülkenin 650 milyon lirasına mal oluyor.”