birgün

8° AÇIK

Finlandiya’dan 6 kişinin Türkiye’ye iadesine ret

SİYASET 10.09.2022 06:30
Finlandiya’dan 6 kişinin Türkiye’ye iadesine ret Üçlü Muhtıra’nın ardından ilk toplantı Helsinki'de yapılmıştı. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Finlandiya Adalet Bakanlığı, Türkiye'nin istediği 6 Türkiye vatandaşının iadesine ilişkin yargı sürecinin yeniden değerlendirilmesi talebini reddetti.

Finlandiya Adalet Bakanlığı, Türkiye'den ağustos ayında daha önce reddedilen altı davanın yeniden değerlendirilmesi talebinin geldiğini doğruladı ancak kararın ‘son karar’ olduğunu bildirdi. Bakanlığın kıdemli uzmanlarından Sonja Varpasuo, Türkiye'nin talebinde farklı suçları terörizm olarak gördüğünü belirti. Varpasuo "Davalar kapandı ve son karar verildi. Sınır dışı yasasına dayanarak Adalet Bakanlığı'nın kararının temyiz edilmesi mümkün değil" dedi. Varpasuo ayrıca "Son kararın yeniden açılması, kararı ciddi anlamda etkileyecek tamamen yeni bir raporun sunulması durumunda mümkün olabilir" ifadelerini kullandı. Helsinki'ye göre iade talepleri konusunda Türkiye'den bir dosya sunulmadı.

Türkiye, PKK ile bağlantılı kişilerin ‘sığınma yeri’ haline gelmekle suçladığı Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine karşı çıkmıştı. Üç ülke haziran ayında Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nde üçlü muhtıra imzalayarak 'terörizme karşı mücadelede işbirliği' karşılığında NATO üyeliğinin kabulünde anlaşmıştı. Bunun üzerine Türkiye, Finlandiya'daki 12, İsveç'teki 21 şüphelinin iadesini talep etmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol