birgün

22° AÇIK

Finlandiya Dışişleri Bakanı: PKK’nin izleneceğine dair güvence verebiliriz

NATO’ya katılımları konusunda Türkiye’nin olumsuz görüş bildirdiği Finlandiya’nın Dışişleri Bakanı Haavisto, PKK’nin izleneceğine dair güvence verebileceklerini söyledi.

DÜNYA 22.05.2022 18:27
Finlandiya Dışişleri Bakanı: PKK’nin izleneceğine dair güvence verebiliriz Fotoğraf: DepoPhotos
Abone Ol google-news

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, PKK'nin Finlandiya'daki bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verebileceklerini söyledi.

Haavisto, Yle televizyonuna ülkesinin NATO üyelik başvurusuna dair değerlendirmelerde bulundu.

Finlandiya ve Türkiye'nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili sorunları çözmesini beklediğine işaret eden Haavisto, bunun birkaç hafta sürebileceğini belirtti.

Haavisto, müzakerelerin (Türkiye ile) resmi düzeyde devam edeceğini vurgulayarak, "Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, şimdi bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim ancak bu bir sorun değil." ifadesini kullandı.

Bakan Haavisto, Finlandiya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları telefon görüşmesinde, "Finlandiya'nın terörizme karşı mücadele sicilini ele aldıklarını" aktardı.

Haavisto, ülkesinin Türkiye'ye, PKK'nin bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğine dikkati çekerek, "Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa'da terör örgütü olarak kabul edildiği için Finlandiya'da da terör faaliyetine izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemli" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol