birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Finlandiya ve İsveç'ten ortak açıklama: NATO'ya birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliği ile ilgili ortak açıklama yaptı. Marin, "Finlandiya ve İsveç'in güvenliği birbirine bağlı. NATO'ya birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına" dedi. Kristersson ise İsveç'in üçlü muhtıra kapsamında üstüne düşeni yapacağını kaydetti.

DÜNYA 02.02.2023 19:28
Finlandiya ve İsveç'ten ortak açıklama: NATO'ya birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına
Abone Ol google-news

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, iki ülkenin güvenliğinin birbirine bağlı olduğunu belirterek, NATO'ya üyelik başvuru sürecini beraber başlattıkları gibi beraber neticelendirmek istediklerini söyledi.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Stockholm'de ortak basın toplantısı düzenledi.

Finlandiya Başbakanı Marin, NATO'ya üyelik başvurusunu İsveç ile yaptıklarını ve süreci birlikte tamamlamak istediklerini belirterek, "Birlikte çalışıyoruz. Bu konuda her gün çok yakın temas halindeyiz. Tabii ki hem Türkiye'nin hem de Macaristan'ın başvurumuzu bir an önce onaylamasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Marin, görüşmede, Ukrayna'ya desteğin devamı ve NATO'ya katılım konularını ele aldıklarını, Kiev'e desteği sürdüreceklerini belirtti.

Ukraynalıların kendilerine güvenebileceğini belirten Marin, Avrupa Birliği'ne (AB) üye olma yolunda Kiev'e yardım edeceklerini kaydetti.

"FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN GÜVENLİĞİ BİRBİRİNE BAĞLI"

Marin, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Avrupa'da güvenlik düzeninin kalıcı olarak değiştiğine ve bu nedenle NATO'ya katılmak istediklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Finlandiya ve İsveç'in güvenliği birbirine bağlı. NATO'ya birlikte katılmamız tüm ittifakın çıkarına. Madrid'de mutabakata varıldığı üzere Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri ele aldık. Tüm NATO üye devletlerinin başvurumuzu yakında onaylayacağına ve Vilnius'taki zirvede Finlandiya ve İsveç'in müttefik olacağına inanıyoruz."

Dini konulara saygının, Finlandiya yasalarında yer aldığını belirten Marin, şunları kaydetti:

"Kur'an-ı Kerim ya da İncil yakılmasına izin vermiyoruz. İnsanların istediğine inanma özgürlüğünü korumak istiyoruz. Finlandiya'da halka açık yerlerde ateş yakmaya ilişkin bazı yasalar da var. Halka açık yerlerde sadece Kur'an-ı Kerim değil sandalyenizi bile yakamazsınız. Bunu Finlandiya'da yapmayın."

"İSVEÇ İSTENENLERİ YERİNE GETİRİYOR"

Marin, İsveç'in üyeliğinin uzun zaman alması durumunda ne olacağına ilişkin soruya, "Durumun sınıftaki yaramaz çocuk gibi sunulması garip. İsveç de NATO üyesi olmak için istenenleri yerine getiriyor. İsveç'in 'sorun yaratan' olarak sunulduğu bu atmosferi sevmiyorum." yanıtını verdi.

KRİSTERSSON'DAN İSVEÇLİLERE ÇAĞRI

İsveç Başbakanı Kristersson da Finlandiya ile yakın ilişkilere sahip olduklarını belirterek, NATO üyeliği için yolculuğa birlikte çıktıklarını ve birlikte devam ettiklerini söyledi.

Kristersson, Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in imzaladığı Üçlü Muhtıra'yı anımsatarak, "Bu sabahki Kabine Toplantısı'nda hükümetin terörle mücadeleye ilişkin yasa teklifini resmileştirdik. Tasarı, martta Meclise gönderilecek ve yeni terörle mücadele yasaları, 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek. Bu, İsveç'in terörle mücadele konusundaki uzun vadeli taahhüdünde bir mihenk taşıdır" diye konuştu.

Son dönemde Türkiye ile yaşanan gerilime ve İsveç'te yaşanan Kuran yakma eylemine değinen Kristersson, "Bu eylemlerin yol açtığı hayal kırıklığını anlıyor ve paylaşıyoruz. Tüm İsveçlilere mesajım çok basit; durumu sakinleştirelim ve büyük resme ve gerçekten önemli olan şeye, NATO'nun tam üyeleri olarak İsveç'in ulusal güvenliğini artırmaya odaklanalım" ifadelerini kullandı.

Kristersson, İsveç'in üçlü muhtıra kapsamında üstüne düşeni yapacağını kaydetti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol