birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Fitch direktörü: Ukrayna krizi Türkiye’nin cari dengesini vurabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Direktörü ve Türkiye analisti Erich Arispe, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin cari dengesini vurabileceği uyarısında bulundu. Arispe, artan emtia fiyatlarının ithalat faturasını yükseltmesiyle 2022'de Türkiye'nin cari dengesinin olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

EKONOMİ 25.02.2022 11:42
Fitch direktörü: Ukrayna krizi Türkiye’nin cari dengesini vurabilir
Abone Ol google-news

Fitch Ratings Direktörü ve Türkiye analisti Erich Arispe Rusya ve Ukrayna kaynaklı gelişmelerin, artan emtia fiyatlarının ithalat faturasını yükseltmesiyle 2022'de Türkiye'nin cari dengesini etkileyebileceğini söyledi.

Dünya'dan Elif Karaca'ya konuşan Arispe, KDV indirimlerinin hissedilen fiyat baskılarının bir kısmını hafifletebileceğini ifade ederek "Ancak özellikle döviz kuru geçişkenliğinin devam etmesi, enerji fiyatlarındaki artışlar ve bozulan enflasyon beklentileri göz önüne alındığında yüksek enflasyonu kontrol altına alma çabalarına önemli bir katkı sağlamayacak" diye konuştu.

'ENFLASYON İÇİN RİSK OLUŞTURUYOR'

Arispe, "Rusya ve Ukrayna kaynaklı gelişmeler artan emtia fiyatlarının (tarımsal emtia ve enerji dahil olmak üzere) ithalat faturasını yükseltmesiyle 2022'de Türkiye'nin cari dengesini etkileyebilir" dedi.Emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon tahmini için yukarı yönlü risk oluşturduğunu da ifade eden Arispe "Yüksek emtia fiyatları ayrıca, ekonomiye sağlanan desteklerin maliyetini de artırabilir" diye konuştu.

'KUR KORUMALI MEVDUATIN İYİLEŞTİRME KAPASİTESİ SINIRLI'

Arispe döviz kurlarındaki yükselişe karşı devreye alınan kur korumalı mevduata ilişkin de şunları söyledi:

"Kur korumalı mevduat, Türk Lirası üzerindeki baskıların ve döviz talebinin azalmasına katkıda bulundu, ancak yükselen enflasyon ve beklentiler göz önüne alındığında, bu aracın ekonomiye güveni sürdürülebilir bir şekilde iyileştirme kapasitesi sınırlı. Ayrıca, bu aracın yurt içi döviz talebini azaltmaması halinde faiz oranları kullanılmadan döviz kurunun korunması, ek önlemler gerektirecektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol