birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Fitch: "Körfez bankaları Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle zararda"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Körfez bankalarının Türkiye’deki şubeleri nedeniyle zararda olduğuna dikkat çekti. Fitch'e göre, Körfez bankalarının 2022’nin ilk yarısındaki net zararı 950 milyon dolar oldu. TL’nin en az 2024’e kadar değer kaybetmesinin beklendiğini kaydeden kuruluş, buna rağmen Körfez bankalarının Türkiye pazarından çıkmayacağını tahmin ediyor.

EKONOMİ 02.09.2022 12:54
Fitch: "Körfez bankaları Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle zararda"
Abone Ol google-news

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Körfez ülkelerinden bankaların Türkiye’deki faaliyetleri nedeniyle zarara girdiğini belirtti.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Türkiye’deki koşulların gittikçe kötüleştiğini söyleyen Fitch, Türk Lirası’nın değer kaybının bu bankaları etkilediğini vurguladı.

'KÖRFEZ BANKALARININ NET ZARARI 950 MİLYO9N DOLAR'

Fitch’e göre Türkiye’de şubesi olan Körfez bankalarının 2022’nin ilk yarısındaki net zararı 950 milyon dolar oldu.

En fazla zarar eden bankaların Birleşik Arap Emirlikleri’nden NBD ve KFH olduğu açıklandı. Kuruluşa göre bu iki bankanın yanı sıra Burgan Bank’ın da Türkiye’deki zararı, toplam kârlarının yüzde 15’inden fazlasını oluşturdu.

'LİRADAKİ DEĞER KAYDI DEVAM EDECEK'

Fitch Türkiye’de 2022’nin ikinci yarısı ve 2023’te enflasyonun yavaşça azalmasıyla birlikte bu bankaların zararlarında da benzer bir azalma görmeyi beklediklerini belirtti.

Kuruluş TL’nin en az 2024’e kadar değer kaybedeceğini fakat bu zorluklara rağmen Körfez bankalarının Türkiye pazarından çıkmayacağını tahmin ediyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol