Fitch seçim ile ilgili değerlendirmesinde, "İkinci tura kalan seçimler siyaset ve ekonomik politikaları alanındaki belirsizliği uzatıyor" ifadelerini kullandı. Kurum, yeni kurulacak hükümetin ertelenmiş döviz talebi, lira üzerinde baskı, geniş bir bütçe açığı, uluslararası rezervlerde düşüş ve yüksek enflasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağına dikkat çekti.

Fitch, seçim süreci ve sonrasını değerlendirdi: Ekonomide bekleyen 5 sorun var
Fotoğraf: Depophotos

ABD merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'deki seçimleri ve sonuçların belli olmasının ardından yeni kurulacak hükümeti bekleyen ekonomik sorunları değerlendirdi. 

Bloomberght'nin aktardığına göre Fitch, Türkiye'de uygulanan büyümeyi destekleyici alışılmadık politikalar nedeniyle ödemeler dengesi alanındaki baskıların arttığına, ikinci tura kalan seçimler nedeniyle Türkiye'de oluşan siyasi ve ekonomik belirsizliğin en azından ay sonuna kadar süreceğine dikkat çekti.

Fitch tarafından dün (15 Mayıs) yayımlanan notta, seçimlerin ardından uygulanacak ekonomi politikalarının izleneceği ifade edildi.

YENİ HÜKÜMETİ EKONOMİK SORUNLAR BEKLİYOR 

Notta, seçimlerden sonra kurulacak hükümetin ertelenmiş döviz talebi, lira üzerinde baskı, geniş bir bütçe açığı, uluslararası rezervlerde düşüş ve yüksek enflasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağını belirtildi.

Notta, kredi notu açısından para ve maliye politikası bileşiminin daha itibarlı ve tutarlı olup olmadığına bakılacağı belirtilerek, "Güveni ne kadar sağladığı, makro ve finansal istikrara yönelik riskleri ne kadar azalttığı ve dış finansmana erişimi kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağı izlenecek" denildi.