Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD'de düzinelerce bankanın notunu düşürmek zorunda kalabileceği uyarısında bulundu.

Fitch'ten ABD bankalarına uyarı
Fotoğraf: Depophotos

Fitch Ratings analisti, ABD bankacılık sektörünün başka bir türbülans kaynağına daha yaklaştığı uyarısında bulundu ve JPMorgan'ı da kapsayabilecek şekilde düzinelerce ABD bankasının notunun kapsamlı bir şekilde düşürülmesi riski olduğunu bildirdi.

Fitch, Haziran ayında ABD bankacılık sektörün sağlığına ilişkin değerlendirmesini düşürmüştü. CNBC'ye konuşan Chris Wolfe'un söylediğine göre bu hareket bankaların notlarının düşürülmesini tetiklemediği için büyük ölçüde fark edilmemişti.

ekonomim.com'un aktardığına göre, Wolfe, "Eğer A+'ya düşürürsek, bu tüm finansal ölçütlerimizi yeniden ayarlar ve muhtemelen negatif derecelendirme eylemlerine dönüşür" dedi.

ZAYIF KREDİTÖRLER "YATIRIM YAPILAMAZ" STATÜSÜNE YAKLAŞABİLİR

Wolfe'a göre, JPMorgan gibi üst düzey kuruluşların notları düşürülürse, Fitch en azından tüm emsallerinin notlarını düşürmeyi düşünmek zorunda kalacaktır. Bu da potansiyel olarak bazı zayıf kreditörleri yatırım yapılamaz statüsüne yaklaştırabilir.

Wolfe, bu potansiyel hamlenin zamanlaması veya düşük dereceli firmalar üzerindeki etkisi konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi.

Wolfe, "Hem mutlak hem de göreceli olarak bazı kararlar vermemiz gerekecek," dedi. "Mutlak bazda, halihazırda birçok şeyi iskonto ettiğimiz bazı BBB- bankalar olabilir ve belki de notlarını koruyabilirler"