birgün

17° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

EKONOMİ 31.03.2020 16:51

Fitch'ten Türkiye ekonomisi tahmini: Sert daralacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye Baş Analisti Douglas Winslow, Türkiye ekonomisinin sert daralacağını ifade etti

Fitch'ten Türkiye ekonomisi tahmini: Sert daralacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye Baş Analisti Douglas Winslow, ikinci çeyrekten sonra virüsün Türkiye ekonomisini ne ölçüde sınırlayacağı ve üçüncü çeyrekte ekonomik faaliyette bir miktar normalleşme olup olmayacağı konularının kolayca öngörülemediğini ifade etti.

Reuters’a konuşan Winslow, Fitch’in bu haftanın ilerleyen günlerinde yayınlayacağı ‘Küresel Ekonomik Görünüm’ raporu kapsamında şu anda milli gelirde büyüme tahminlerinin revize edildiğini söyledi.

“Türkiye’de koronavirüse karşı tecrit önlemleri göz önüne alındığında ikinci çeyrekte sert daralma olacağı açık” diyen Winslow, şöyle devam etti: “Türkiye’nin yüksek dış finansman gereksinimi, zayıf para politikası kredibilitesi ve mevcut durumda negatif reel faiz oranı, para politikasını daha fazla gevşetmesini sınırlayacağını düşünüyoruz. Ancak, daha fazla kur baskısı olmadığı yönünde işaretler var, Merkez Bankası daha fazla piyasa oynaklığı riski yaratabilecek büyük çaplı faiz indirimi için alan öngörüyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız