birgün

29° AÇIK

Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşürdü

Türkiye'nin kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği belirtilen Fitch Ratings, kredi not görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e çevrildiği kaydedildi.

EKONOMİ 03.12.2021 09:40
Fitch, Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşürdü
Abone Ol google-news

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi not görünümünü "durağan"dan "negatif"e çevrildiği bildirdi.

Fitch'ten yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Türkiye'nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkili olmaya başladığı 2020'de gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1,8 arttığı anımsatılan açıklamada, ülke ekonomisinin 2021'de ise yüzde 10,5 büyümesinin tahmin edildiği aktarıldı. Fitch, eylül ayında yayımlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 9,2 büyüyeceğini öngörmüştü.

Açıklamada, ülke ekonomisine ilişkin 2022 yılı büyüme tahmininin ise yüzde 3,5'ten yüzde 3,6'ya yükseltildiği kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye'nin kişi başına düşen milli gelirin dolar bazında 2013'ten bu yana düşüş eğiliminde olduğu ifade edildi.

Türkiye'nin kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği belirtilen açıklamada, ülkenin kredi not görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e çevrildiği kaydedildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol