Özel okullar tavan zam fiyatını beklemeden fiyat artışıyla erken kayıt yapıyor. Son örnek Bahçeşehir Koleji... Beşinci sınıfa geçecek bir öğrenci için 165 bin TL istendi.

Fiyatlar çok erken uçtu

Berkay SAĞOL

Özel okullar için 2023-2024 yılının tavan zam oranı bugün açıklanacak. Geçen yıl getirilen yüzde 36’lık tavan zam uygulamasını yemek, servis ve kitap fiyatlarıyla delen özel okullar, bu yıl ise ‘erken kayıt’ adı altında zamlar yapıyor.

Bunun son önreği ise Bahçeşehir Koleji olduğu belirtildi. Kolejin ise zam sınırını beklemeden yüksek oranda fiyat artışına gittiği bildirildi. Ayrıca kademe geçişi yapacak öğrencilere herhangi bir burs ve indirim sağlanmayacağının da öğrenci velilerine aktarıldığı öğrenildi.

Bahçeşehir Koleji’nin İstanbul Çekmeköy Kampüsü’nde çocuğu şu anda dördüncü sınıf öğrencisi olan öğrenci velisi Ecem Dizman, BirGün’e yaptığı açıklamada, ücretin 165 bin TL’ye çıktığını belirtti. Dizman, “Bu yıl çocuğumun eğitim ücreti için 46 bin TL ödedim. Çekmeköy Kampüsü’nde beşinci sınıf öğrencisinin eğitim ücreti öğle yemeğiyle beraber 95 bin 890 TL’ydi. Bizden ise çocuğumuzun gelecek yılki eğitim ücreti için öğle yemeğiyle beraber 165 bin TL gibi bir ücret istendi. Bunun içinde daha kitap ve kıyafet ücreti yok. Kitaplar bu yıl 10 bin TL’ydi. Kıyafetler desen o da çok pahalı” dedi.

KADEME GEÇİŞİ SORUNU

Dizman, şöyle devam etti: “Okul yönetimiyle de görüştüm kademe geçişlerinde hiçbir şekilde indirim yapılmayacağını söylediler. Bu fiyatın dışarıdan yeni kayıt olacak kişiler için daha yüksek olacağı söylendi. Sanırım onlar için 180 veya 190 bin TL gibi bir ücret belirlenecek.”

ZAM SINIRLANDIRILMALI

Özel Okul Velileri Platformu Sözcüsü Özgür Özkan ise zammın sınırlandırılması gerektiğini söyledi: “Velilerin gelirleri her yıl TÜFE oranında artıyor, bu yüzden özel okulların zam oranı yıllık ortalama TÜFE’yle sınırlandırılmalı. TÜFE’yle sınırlandırılsa bile zorunlu yemek ücreti, kitap ve kıyafet ücretleriyle yine bunu aşıyorlar. Bu yönetmeliğe göre zorunlu değil ama birçok okul bunu zorunlu tutuyor. Bunların da denetlenmesi gerekiyor."