birgün

11° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 17.11.2020 13:18

Fotoğrafları çeken gazetecinin 20 yıl hapsi isteniyor: Kemal Kurkut cinayetinde sanık polise beraat!

Üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un Newroz kutlamalarına katılmak istediği sırada öldürülmesine ilişkin davada, mahkeme heyeti sanık polis Y.Ş. hakkında beraat kararı verdi. Cinayet anının fotoğraflarını çeken gazeteci Abdurrahman Gök'ün ise 20 yıl hapsi isteniyor.

Fotoğrafları çeken gazetecinin 20 yıl hapsi isteniyor: Kemal Kurkut cinayetinde sanık polise beraat!

Diyarbakır'da 2017 yılında düzenlenen Newroz kutlamalarına katılmak isterken öldürülen üniversite öğrencisi Kemal Kurkut'un katil zanlısı polis Y.Ş. hakkında "olası kastla öldürme" suçundan açılan davanın 12’nci duruşması, Diyarbakır 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, duruşmada sanık Y.Ş. hakkında beraat kararı verirken, olası şüphelinin tespiti için de 72 polis hakkında suç duyurusunda bulunmasını kararlaştırdı.

SAVCI “TAKSİRLE ÖLDÜRME” SUÇUNDAN CEZALANDIRLMASINI İSTEDİ

Sanık polis Y.Ş, daha önce olası kastla öldürmek suçundan müebbet hapis cezasıı istemiyle yargılanıyordu. Ancak 16 Haziran’da görülen duruşmada savcı, ‘kasten öldürme’ suç vasfını, ‘bilinçli taksirle öldürmek’ olarak değiştirerek, sanık hakkında 2 ile 6 yıl arasında değişen hapis cezası istemiyle mütalaa vermişti. Bu gün görülen duruşmada savcı önceki mütalaasını tekrarlayarak, sanık polisin ‘taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Kurkut ailesinin avukatları itiraz etti.

Duruşmada söz alan sanık polis Y.Ş, kendisine yönelik suçlamaları kabul etmedi. Kendisin seken kurşunla bile Kemal Kurkut’u vurmadığını iddia eden sanık polis, şunları söyledi: “Görüntülerle maddi delillerin uyuşmadığı bir dosyada tek ben yargılanmaktayım. Diğer ateş açan polisler de dosyada olsaydı benim suçsuz olduğum görülecekti. Bu dosyada hedef olarak gösterildim. 3,5 yıldır süren bu davada benim bu şahsı kasten ve kastla vurma şansım yok. Şahısta bana ait bir çekirdek çıkmadı. Beraatımı talep ediyorum. Gerçek kusurlu olan polislerin tespit edilmesini istiyorum.”

BERAAT KARARI VERİLDİ

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, sanık polis hakkında beraat, ayrıca olay anında bulunan diğer polislerin tespiti için suç duyurusunda bulunması yönünde karar verdi.

FOTOĞRAFLARI ÇEKEN GAZETECİNİN 20 YIL HAPSİ İSTENİYOR!

Öte yandan olay anında çektiği 8 fotoğraf karesiyle “canlı bomba” olduğu iddiasıyla örtbas edilmeye çalışılan Kurkut cinayetine dair gerçeği ortaya çıkaran gazeteci Abdurrahman Gök’ün evine 2 defa baskın yapıldı, hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Gazeteci Gök, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Hakkımda ‘ihbar olduğu’ gerekçesiyle bir ay sonra, 20 Nisan 2017 tarihinde evime baskın yapıldı. Ardından hakkımda üç ayrı soruşturma açıldı. Her üç soruşturmada da takipsizlik kararı verildi. Ancak Ekim 2018’de bu sefer de gizli tanık ifadeleri ve yaptığım haberler gerekçe gösterilerek üç gün boyunca gözaltında kaldım. İfadem alındıktan sonra serbest bırakıldım. İki yıl sonra hazırlanan iddianamede yaptığım haberler ve gazeteci arkadaşlarımla yaptığım birkaç telefon görüşmesi nedeniyle ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamalarıyla hakkımda 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.”

Haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberler gerekçe göstererek Gök hakkında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması 23 Şubat 2021 tarihinde Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Abdurrahman Gök’ün çektiği kareler 2017 yılında Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri Fotoğraf dalında birincilik ödülü ve Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerinde Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol