birgün

14° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

DÜNYA 07.01.2021 10:29

Fotoğraflarla: Trump destekçileri, ABD Kongresi'ni bastı

ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin polis barikatını aşarak Kongre binasına zorla girdi. Yaklaşık 4 saat süren karmaşa fotoğraflara yansıdı.

Fotoğraflarla: Trump destekçileri, ABD Kongresi'ni bastı

Beyaz Saray önündeki mitingden sonra ABD Kongresi'ne yürüyen binlerce Trump destekçisi, Kongre binasının önündeki barikatları aşarak binaya girmeye çalıştı.

Polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler Senatoya girdi.

Kongre'deki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasının onay oturumuna ara verildi, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri binadan çıkarıldı.

Başkent Washington'da şiddet olayları nedeniyle yerel saatle 18.00'den itibaren 12 saatlik "sokağa çıkma" yasağı ilan edildi.

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ise "ABD demokrasisi ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi" çağrısı yaptı.

Biden, "Başkan Trump'ı TV'ye çıkarak ettiği yemini yerine getirmeye, Anayasa'yı savunmaya ve bu kuşatmaya son verilmesini talep etmeye çağırıyorum" dedi.

Trump'ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başladı, ABD Kongresi'nin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra yerel saatle 17.40 civarında binanın güvenliğinin sağlandığını açıkladı.

Yaklaşık 4 saat süren karmaşa fotoğraflara şöyle yansıdı:

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826018-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826019-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826020-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826021-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826022-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826023-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826024-1.

fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826025-1.fotograflarla-trump-destekcileri-abd-kongresi-ni-basti-826026-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol