birgün

14° AÇIK

Frankfurt Halkevi’nde yeni dönem

AVRUPA 24.11.2021 10:28
Frankfurt Halkevi’nde yeni dönem
Abone Ol google-news

BirGün FRANKFURT

Almanya’daki Türkiye kökenli göçmenler tarafından kurulmuş ve halen faaliyetini sürdüren en eski kurumlardan Frankfurt Türk Halkevi, Almanya’daki sorunlara yönelik çalışmalara daha fazla ağırlık vermeyi hedefliyor.

Halkevi’nin kısa bir süre önce gerçekleştirilen genel kurulunda seçilen yeni Yönetim Kurulu’nun ilk açıklamasında önümüzdeki döneme ilişkin hedefler şöyle belirtildi ve üyeler aktif katılımda bulunmaya çağrıldı:

“Tüzüğümüz ve temel ilkeler çerçevesinde, kısır ve sonuç getirmeyen tartışmalardan uzak, Halkevi’ni göçmen olmanın getirdiği sıkıntılarımızı esas alan, faaliyetlerini ağırlıklı olarak bu temelde düzenleyen, Frankfurt’ta ciddiye alınan, göçmenlik konularında söyleyecek sözü olan, yaşadığımız şehrimizdeki kurum ve kuruluşlar tarafnıdan bilinen bir dernek haline getirmek.”

Frankfurt Halkevi’nin 48’nci Genel Kurulu’nda seçilen yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Zeliha Dikmen (Başkan), Nükhet Ortaç, İnci Hilbert, İhsan Can (Sayman), Mustafa Korkmaz (Sekreter), İsmail Demir Erşan ve Mustafa Ünver. Denetleme Kurulu’na Bülent Yavuz, Yusuf Bozkurt ve Emin Çığırdaman seçildi.

Yeni Yönetim Kurulu’nun bundan önceki döneme ilişkin kapsamlı bir “özeleştiri” içeren ilk açıklamasıyla ilgili olarak yeni Başkan Dikmen’le görüştük.

Dikmen, Almanya’daki en köklü göçmen kuruluşlarından biri olan Halkevi’nin neredeyse 60 yılı bulan tarihine rağmen halen “ciddiye alınan, bilinen ve söylenecek sözü olan bir dernek olarak görülmemesi”nin nedenlerini şöyle açıkladı:

frankfurt-halkevi-nde-yeni-donem-947488-1.

Başkan Zeliha Dikmen, önceki yıllarda da bir dönem Halkevi Başkanlığı’nı yürütmüştü.

“Bu soru çok haklı ve yerinde. Halkevi en eski göçmen derneği. Geçmişte zaman zaman çalışmalarıyla tüm Frankfurt’ta algılanan ve ciddiye alınan bir dernekti. Solingen katliamında yaşamını yitiren insanlarımızın anısını yaşatmak üzere yaşadığımız şehirdeki bir meydana ‘Hülya Platz’ adının verilmesini sağlayabilmemiz bunun bir örneği. Bu ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadelemizin bir sonucuydu. Ancak son yıllara baktığımızda sanki daha çok Türkiye odaklı etkinliklerde bulunduğumuz izlenimi doğuyor. Yaşadığımız şehirde göçmen sorunlarıyla ilgili etkinliklerimiz ve girişimlerimizin azaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle sanki buradaki sorunlarda artık söylenecek sözümüz kalmamış gibi bir durum ortaya çıkıyor. Örneğin AfD gibi bir parti meclislerimize giriyor, ama bizler endişemizi ve protestomuzu dile getiren ne bir basın açıklaması, ne bir etkinlik sergileyebiliyoruz. Bu durumun değişmesi gerekiyor.”

Önümüzdeki dönemdeki çalışmalara ilişkin olarak “Yasadığımız ülkedeki sorunlarımızla ilgili etkinliklere yöneleceğiz” diyen Dikmen, Türkiye kökenli göçmenlerin diğer derneklerle birlikte Türkiye’den Almanya’ya göçün 60’ncı yılı dolayısıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

*Fotoğraf: (Soldan sağa) İhsan Can, İnci Hilpert, Zeliha Dikmen, Nükhet Ortaç, İsmail Demir Erşan, Mustafa Ünver ve (Sol üst foto) Mustafa Korkmaz.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun