birgün

15° AÇIK

Frankfurt, İzmir’i ağırladı

Frankfurt Belediyesi’nin davetiyle Almanya’ya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, beraberindeki heyetle birlikte iki günlük ziyarette çok sayıda etkinliğe ve toplantılara katıldı.

AVRUPA 29.10.2021 09:27
Frankfurt, İzmir’i ağırladı
Abone Ol google-news

BirGün FRANKFURT

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, davetlisi olduğu Frankfurt'ta, kentin "Altın Defteri"ni imzalayıp mevkidaşı Peter Feldmann’la birlikte Türk Film Festivali’ni açtı.

Soyer ve beraberindeki heyetin Frankfurt’a iki günlük ziyareti yoğun geçti. Önce Frankfurt Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt İl Genel Meclisi Başkanı Hilime Arslaner ve diğer yetkililerle biraraya gelen Soyer, belediyenin tarihi “İmparatorlar Salonu”nda gerçekleştirilen Frankfurt Türk Film Festivali’nin açılış galasına da onur konuğu olarak katıldı. Dünya Kenti İzmir Derneği’nin (DİDER) Frankfurt ofisindeki buluşma ise İzmir’in çeşitli kentleriyle kurmaya başladığı stratejik ortaklıklara ilişkin yurtdışında gerçekleştirilen ilk toplantı oldu.

frankfurt-izmir-i-agirladi-937453-1.

"İZMİR İLE BENZERLİKLER GÖRDÜM"

Tunç Soyer Frankfurt Belediyesi'nin 'İmparatorlar Salonu'nda bulunan şehrin 'Altın Defteri'ni imzalarken beraberindeki heyet de, belediye, Sanayi ve Ticaret Odası, Zanaakarlar Odası, kentin Ekonomi Destek Dairesi yetkilileriyle görüştü. İmza töreninde Frankfurt Başkonlosu Erdem Tunçer, Frankfurt Belediye Meclisi Başkanı Hilime Arslaner ile Hessen Bilim ve Sanat Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar ile İzmir Dünya Kenti Derneği (Dider) Frankfurt Başkanı Arif Arslaner de hazır bulundu.

Soyer, F Kenndy ile İngiltere Kraliçesi Elizabeth ve eski Fransa Cumhurbaşkanı Mitterand'ın da yer aldığı 'Altın Defteri'ne "İlk kez geldiğim Frankfurt'ta zenginlik ve güzelliğinden etkilendim. Bu zenginlik ve güzelliği yapan aynı doğayı güzel yapan biyoçeşitlilik gibi çok kültürlülükten ve çok kültürlülüğe verilen değer ve saygıdan kaynaklandığını anladım. İzmir gibi bir liman kenti olarak özellikleri ve büyük benzerlikleri gördüğüm Frankfurt'ta çok güçlü kurma potansiyelini taşıdığının farkında olarak ortak geleceğimize büyük bir heyecan duyuyorum. Sayın Başkan gösterdiğiniz sıcak ev sahipliği ve ilham veren dostluğunuz için çok teşekkür ediyor ve ilk fırsatta İzmir'e bekliyorum" ifadelerini yazdı.

frankfurt-izmir-i-agirladi-937454-1.

FELDMANN: YAKINLAŞMA BAŞLADI

Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann, Frankfurt'un 23 Nisan 2013'ten beri Eskişehir'in kardeş kenti olduğuna dikkat çekerek, kentlerin geleceğin belirleyicisi ve sorunları çözmesi gereken adresler olduğunu söyledi. Feldmann, kardeş kent olmanın yeni yakınlaşmalara engel teşkil etmediğini de vurguladı. Frankfurt'un yalnızca Almanya'nın en büyük gökdelenlerinin, Avrupa ve Almanya Merkez Bankasının bulunduğu kent olmadığını kaydeden Feldmann, "Burada 200 dil konuşuluyor, 180 ülkeden insan yer alıyor. Bir çeşit Birleşmiş Milletler olmasının en güzel sonucu toplumsal barıştır. Bizi yansıtansa belediye başkanının korumasız dolaşabilmesi, diplomatlarımızın özel korumalı mahallelerde yaşamamalarıdır. Frankfurt'ta Türkler, Faslılar evleri, mahalleleri yok. Bu da bizi New York, Paris, Londra gibi dünyanın diğer büyük kentlerinden ayıran bir özellik. Ancak bu bizim yönetimimizin veya belediye başkanının başarısı değil, öteden beri böyleydi. Frankfurt'ta muhafazakar olmak kentin uluslararası özelliğini korumaktır" dedi.

İzmir ve Frankfurt'un yakınlaşmasının başladığını kaydeden Peter Feldmann, "Umarım bir gün bir meydanımıza da İzmir adını veririz. Benim büro şefim orada doğdu ailesi halen orada. Bu da Frankfurt'un bir gerçeği. İzmir'in önemli bir liman kenti, farklı siyasi atmosferi olduğunun bilincindeyiz. Umarım heyetinizin görüşmeleri olumlu geçmiştir. İki kent arasında ekonomik işbirliği, yakınlaşma başladı" diye konuştu.

frankfurt-izmir-i-agirladi-937455-1.

YURT DIŞINDAKİ İLK TOPLANTI

İzmir’in dünyanın önemli kentleriyle stratejik ortaklıklar kurmasını desteklemek hedefiyle kurulan Dünya Kenti İzmir Derneği’nin (DİDER) yurt dışındaki ilk toplantısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katılımıyla Frankfurt’ta gerçekleştirildi.

Frankfurt Büyükşehir Belediyesi’nin davetiyle beraberinde İzmir sanayi ve ticaret dünyasının temsilcilerinin de yer aldığı bir heyetle Frankfurt’a gelen Soyer, DİDER’in Frankfurt Ofisi’ndeki toplantıda derneğin Almanya’daki üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıya DİDER Frankfurt Şubesi Başkanı Arif Arslaner’in kurucu genel müdür olduğu KUBİ’nin (Kültür ve Eğitim Derneği) merkezinde gerçekleştirilen toplantıya DİDER’in Bremen, Bielefeld ve Hamm ofislerinin başkanları Ali Eliş, Cemalettin Özer ve Ahmet Salıncaklı’yla, İzmir’den Başkan Soyer’in Danışmanı Onur Eryüce, İzmir Belediyesi Dış İlişkiler ve Turizm Dairesi Başkanı Gökçe Başkaya, Strateji Geliştirme ve Koordinasyon Yetkilisi Kerem Ziya Yangöz, ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Başkanı Mustafa Karabağlı, ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, ESBAŞ Yatırım Koordinasyon Yöneticisi Göktürk Altınbaş, DİDER Başkan Yardımcısı Ruhisu Can Al ve DİDER üyeleri katıldı.

DİDER EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Toplantıda Avrupa ve İzmir arasında köprü kurumlar olarak kurulan DİDER ofislerinin başkanları bu alandaki şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmaları, hedeflerini, İzmir ve kentleri arasında düzenli bir iletişim ve işbirliği ağının kurulup, geliştirilmesi için düşüncelerini, beklentilerini dile getirdiler. DİDER Frankfurt Başkanı Arif Arslaner’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen yurtdışındaki ilk toplantının kendileri için “Heyecan verici” olduğunu vurgulayan Soyer, “Özgün ağırlığı çok yüksek bir toplantı oldu. Kullanılmayan ne kadar büyük bir potansiyelimiz varmış. Daha yapılacak ne çok şey varmış. İzmir için verdiğiniz emek paha biçilmez” dedi. Soyer, kentler arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi için somut çalışmaların hızlandırılacağını, önümüzdeki mayıs ayında İzmir’de gerçekleştirilecek toplantıya kadar bu alanlardaki ilk adımların atılabileceğini kaydetti.

frankfurt-izmir-i-agirladi-937456-1.

SOYER'E YOĞUN İLGİ

DİDER toplantısından önce de Frankfurt ve çevresindeki yatırımcıları çatısı altında toplayan ekonomik kurumların yetkilileriyle biraraya gelen Soyer, KUBİ tarafından düzenlenen öğle yemeğinde de Frankfurt ve çevresinden politikacılar, Türk toplumunun temsilcileriyle buluştu. Yemeğe, Hessen Eyalet Meclisi milletvekilleri Turgut Yüksel, Taylan Burcu’yla Frankfurt İl Genel Meclisi Başkanı Hilime Arslaner, Belediye Başkanı Narges Esgandari Grünberg ve ile Meclis Üyesi, Frankfurt Türk Film Festivali Başkanı Hüseyin Sıtkı katıldı.

frankfurt-izmir-i-agirladi-937457-1.

FELDMANN REHBERLİK ETTİ

Soyer daha sonra Frankfurt’un tarihi merkezinde mevkidaşı Feldmann’la tekrar bir araya geldi. İkinci Dünya Savaşı’nda tamamen tahrip olan ve uzun yıllar süren dönüşüm çalışmalarının ardından tarihi dokusu korunmuş olarak yenilenmiş olan bölgeyi Feldmann’ın rehberliğinde gezdi.

Soyer, kent merkezindeki gezintinin ardından CHP’nin kentteki merkezini de ziyaret edip, Frankfurt ve çevresindeki parti üyeleriyle biraraya geldi. Partinin Almanya’daki çalışmaları hakkında bilgi aldı, üyelerin sorularını yanıtladı.

Bu ziyareti kendileri için çok değerli olduğunu belirten Soyer, “Frankfurt’ta muazzam bir dostluk, muazzam bir ilgi gördük. Bu güzel bir başlangıç oldu. Bize büyük bir mutluluk veren yüklerle ayrılıyoruz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun