Fransa'da dün sabah saatlerinde Annecy kentinde bulunan bir parkta, 4'ü çocuk 6 kişinin yaralandığı bıçaklı saldırının ardından aşırı sağcıların planladığı gösterilere "şiddet olayları çıkabileceği" gerekçesiyle izin verilmedi.

Kaynak: AA
Fransa'da 4'ü çocuk 6 kişinin yaralandığı saldırı: Annecy'de aşırı sağcı gösteriler yasaklandı
Fotoğraf: AA

Fransa’nın Annecy kentinde bir parkta, 6 kişinin yaralandığı bıçaklı saldırının ardından başlatılan soruşturma sürüyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, bıçaklı saldırı Fransa'da geniş yankı bulurken aşırı sağcılar olay sonrasında ülkeye göçün sınırlandırılması çağrılarını yineledi.

Vali Yves le Breton, "Fransızlar yabancılar tarafından öldürülüyor" sloganıyla yapılmak istenen gösterilerin provokasyona ve şiddet olaylarına yol açabileceği endişesiyle yasaklandığını söyledi.

Annecy Savcısı Line Bonnet-Mathis Annecy'de, olay sonrasında gözaltına alınan Suriye asıllı saldırganın akşam saatlerinde sorgulandığını duyurdu.

Savcı, saldırganın olay sırasında alkol ya da uyuşturucunun etkisinde olmadığını söyleyerek, "Saldıryı neden düzenlediğini öğrenmeye çalışıyoruz" dedi. Fransız yetkililer saldınının "terör bağlantılı" olduğuna yönelik henüz bir veriye ulaşılmadığını duyurdu.

Le Parisien gazetesi zanlının bugün psikiyatri kliniğinde muayene edileceğini, gözaltında tutulduğu karakolda "ağır bir histeri nöbeti geçirdiğini" yazdı.

3 YARALININ DURUMU AĞIR

Zanlının yaraladığı yaşları 22 ay ile 3 yaş arasında değişen dört çocuk ile iki yetişkinin Cenevre ve Grenoble'deki hastanelerde tedavisi sürüyor. Altı yaralıdan üçünün durumu ağır. Yaralanan iki çocuğun Hollanda ve İngiltere vatandaşı olduğu ve tatil için Annecy'de bulunduğu açıklandı.

MACRON ZİYARET EDECEK

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron saldırıda yaralananları bugün ziyaret edecek. Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Macron'un eşi Brigitte Macron ile birlikte Annecy'ye giderek önce yaralananları ziyaret edeceği ardından ise olay sırasında kurbanlara yardım edenlerle bir araya geleceği belirtildi.