birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 19.05.2021 14:32

Fransa’da kafe ve restoranların dış kısımları açıldı

Fransa’da koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 6 aydır kapalı olan kafe ve restoranların dış kısımları, kısıtlamaların gevşetilmesi ile birlikte bugün itibariyle açılırken, yağmur nedeniyle beklenen yoğunluk yaşanmadı.

Fransa’da kafe ve restoranların dış kısımları açıldı


Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında kafe ve restoranların 6 aydır kapalı olduğu Fransa’da kademeli normalleşmeye ilişkin adımlar devam ediyor.

Kademeli normalleşme kapsamında kafe ve restoranların dış kısımları açılırken, bugünden itibaren açık alanlarda müşteri ağırlamalarına izin verildi. Söz konusu normalleşme adımının ardından halkın akın etmesi bekleniyordu ancak yağmur nedeniyle beklenen yoğunluk yaşanmadı. Tedbirlerin hafifletilmesi ile birlikte kafe ve restoranlar, dış kısımlarında yüzde 50 doluluk oranında hizmet verebilecek ve bir masada en fazla 6 kişi oturmasına izin verilecek.

MÜZE, TİYATRO VE SİNEMALAR DA AÇILDI

İHA'nın haberine göre ülke genelinde kademeli normalleşme kapsamında kafe ve restoranların yanı sıra müze, tiyatro ve sinemalar da yeniden açıldı. Covid-19 kısıtlamaları hafifletilse de salgının yeniden canlanmasını engellemek amacıyla maske ve mesafe kuralı ise devam edecek. Sokağa çıkma yasağı da devam ederken, saatin 19.00 yerine 21.00'a çekildiği açıklandı.

Hükümet, kademeli normalleşme için bir sonraki adımı 9 Haziran’da atacağını belirterek, söz konusu tarihten itibaren sokağa çıkma yasağının saat 23.00'a kadar uzatılacağını ve restoranların kapalı alanlarına müşteri kabul edileceğini açıkladı. Son aşama için hedeflenen tarih 30 Haziran olarak açıklanırken, bu tarihte salgın koşullarının elverdiği ölçüde sokağa çıkma yasağı da dahil tüm kısıtlamaların kaldırılması planlanıyor.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkedeki normalleşme adımını bir kafeye giderek kutladı. Kafede otururken görüntülenen Macron, görüntüyü sosyal medya hesabından “sosyal mesafe kurallarına uyarak yeniden buluşalım” notuyla paylaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol