birgün

15° AÇIK

AVRUPA 31.10.2020 19:58

Fransa'da kiliseye silahlı saldırı

Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Yunan Ortodoks Kilisesi'nde silahlı saldırı düzenlendi. Kilisenin papazı ağır yaralandı.

Fransa'da kiliseye silahlı saldırı

Fransa, bir saldırıyla daha sarsıldı. Polis kaynaklarına göre ülkenin güneyindeki Lyon kentinin 7. bölgesinde Yunan Ortodoks Kilisesi yakınlarında saldırı düzenlendi.

Saldırganın av tüfeğiyle papazı vurduğu ve sonra da kaçtığı öğrenildi. Yetkililer, 52 yaşındaki papazın saldırıda ağır şekilde yaralandığını ve hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı.

Polislerin sevk edildiği bölge, güvenlik çemberine alındı.

Firar eden saldırganı arama çalışmaları sürerken, Lyon'daki bir kebapçı dükkanında bir kişinin polislerce gözaltına alındığı öğrenildi.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Lyon kentindeki Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu'na yönelik silahlı saldırıyı kınadı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "saldırıda ağır yaralanan din adamının bir an önce sağlığına kavuşmasının ve bu tür saldırıların son bulmasının temenni edildiği" bildirildi.

"Fransa’nın Lyon şehrinde bu kez bir Ortodoks din adamına yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz." ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Terörün her türlüsüyle yıllardır mücadele eden bir ülke olarak, Fransız halkına ve Fransa’da yaşayan Ortodoks cemaatine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken teröre karşı dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol