birgün

30° AÇIK

DÜNYA 10.11.2019 15:38

Fransa'da üniversite öğrencisi sosyal adaletsizlik nedeniyle kendisini ateşe verdi

Fransa'da üniversite öğrencisi sosyal adaletsizlik nedeniyle kendisini ateşe verdi

Fransa'da bir üniversite öğrencisi geçim sıkıntısı yaşadığını ve sorumluların hükümet yetkilileri olduğunu söyleyerek kendisini ateşe verdi.

Lyon 2 Üniversitesi'nde okuyan gencin ayda 450 euro (yaklaşık 3 bin 430 TL) geliri olduğu ve geçinmeye çalışmanın maddi yükünü kaldıracak gücü kalmadığını söylediği aktarıldı.

Lyon kentinde bir üniversite restoranında kendisini ateşe vermeden birkaç saat önce Facebook'ta maddi sıkıntılarına dair bir paylaşımda bulunan 22 yaşındaki öğrenci, yaptığı paylaşımda "Katillerinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisinden önceki iki cumhurbaşkanı, aşırı sağcı Marine Le Pen ve Avrupa Birliği olduğunu" dile getirdi.

Facebook paylaşımında "Bizi bölmekten başka bir şey yapmayan faşizme karşı ve eşitsizlikleri yaratan liberalizme karşı savaşalım" diyen öğrenci medyayı da korku iklimi yaratmakla suçladı.

22 yaşındaki öğrencinin kendisini ateşe verdikten sonra ağır yaralandığı öğrenilirken itfaiye görevlileri adamın yüzde 90'ının yandığını söyledi.

Fransa'daki öğrenci birlikleri de öğrencilerin karşılaştıkları maddi zorluklara dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız