birgün

20° AÇIK

DÜNYA 11.05.2021 10:44

Fransa, kelime içinde cinsiyet ayrımı gözetmeyen eklerin kullanımını okullarda yasakladı

Fransa, kelime içinde cinsiyet ayrımı gözetmeyen eklerin kullanımını okullarda yasakladı

BİRGÜN DIŞ HABERLER

Fransa, Fransızca’nın öğrenilmesine “zarar” verdiği gerekçesiyle cinsiyet ayrımı gözetmeyen dilin okullarda kullanılmasını yasakladı.

Telegraph’ın haberine göre, Eğitim Bakanlığı tarafından okullara gönderilen genelgeyle, kelimelerde hem eril hem de dişil eklere yer veren kullanımları sonlandırmayı amaçlıyor.

Fransızca’da isimler nesnelerin cinsiyetini yansıtıyor ve eril ekler genellikle daha yaygın kullanılıyor. Örneğin, 5 kadın ve 1 erkek içeren bir arkadaş grubu yazılı olarak “amis” diye belirtilirken, arada kullanılan ek sözcüğün yazımını “ami.e.s.” olarak değiştiriyor.

Eğitim Bakanlığı okullara gönderdiği genelgeyle, dilin öğrenilmesinde karışıklığa sebep olduğu gerekçesiyle kelime içinde bu tür eklerin kullanılmasını sonlandırmayı hedefliyor.

Fransızca Akademisi daimi sekreteri Hélène Carrère d'Encausse ve direktör Marc Lambron genelgede, okullarda nötr cinsiyetli dilin kullanılmasının “Fransızca dilinin kullanımı ve anlaşılırlığına zararlı olduğunu” belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol