birgün

24° AÇIK

AVRUPA 03.06.2020 00:17

Fransızlar ırkçılığa karşı 4 yıl sonra sokaklara döküldü

Fransa'da tıpkı ABD'deki George Floyd gibi, 2016 yılında gözaltına alınırken boğularak öldürülen 24 yaşındaki siyah genç Adama Traore için binlerce kişi sokaklara döküldü. Böylesine kitlesel bir eylemin olaydan 4 yıl sonra gerçekleşmesi dikkat çekti

Fransızlar ırkçılığa karşı 4 yıl sonra sokaklara döküldü

ABD'de George Floyd adlı siyahın polis tarafından boğularak öldürülmesi, Fransa'da da insanları ırkçılığa karşı harekete geçirdi.

Protestoların salgın nedeniyle yasaklandığı ülkede, George Floyd gibi polis tarafından boğularak öldürülen siyah genç Adama Traore için başkent Paris'te gösteri düzenlendi.

"Adama Traore için adalet" sloganları ile binlerce insan sokaklara döküldü.

Olaya ilişkin soruşturma aradan 4 yıl geçmesine rağmen hala tamamlanmadı.

Öte yandan bir grup da Paris'teki ABD konsolosluğunun önüne giderek ABD'de yaşanan ırkçılığı protesto etti. Protestocular sessiz bir şekilde konsolosluğun önünde oturma eylemi yaptı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız