Portekiz'de futbol tarihine geçecek bir olay yaşandı. Benfica ile Sporting Lizbon'un kadın futbol takımlarının karşı karşıya geldiği dev maçın hakemi beyaz kartına başvurdu. İşte futbol tarihine geçen olayın ayrıntıları...

Futbol tarihine geçti: Derbide hakem beyaz kart gösterdi

Futbol tarihinde tarihi bir olay meydana geldi. Sarı ve kırmızı kartlara 1950'li yıllardan bu yana alışık olan yeşil sahalarda ilk kez beyaz kart çıktı. Benfica - Sporting Lizbon derbisinde çıkan beyaz kart futbol tarihinde bir ilki beraberinde getirdi.

Portekiz futbolunun dev kulüpleri Benfica ile Sporting Lizbon'un kadın takımları derbide karşı karşıya geldi. Benfica'nın rakibini 5-0'lık skorla mağlup ettiği mücadelede tarihi bir olay yaşandı.

TARAFTAR RAHATSIZLANINCA OYUN DURDU

Benfica'nın rakibi karşısında 3-0'lık üstünlük kurduğu ilk yarının son dakikalarında, bir taraftar tribünde rahatsızlık geçirdi. Rahatsızlık geçiren taraftara sağlık ekiplerinin müdahale edebilmesi için müsabakanın hakemi oyunu durdurdu.

Taraftarın rahatsızlığı sonrası hem Benfica hem de Sporting Lizbon'un takım doktorları tribündeki taraftara müdahale etmek için harekete geçti. İki takımın doktorları tribünde rahatsızlanan taraftara müdahale etti.

DOKTORLARA BEYAZ KART

İki takım sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından iki doktor, tribünlerin alkışları eşliğinde yedek kulübelerine doğru ilerledi. Tam bu sırada maçın hakemi Catarina Campos düdüğünü çaldı ve birden elini cebine götürdü.

Karşılaşmanın hakemi Catarina Campos, düdük sonrası tribünlerin şaşkınlığına rağmen iki takım doktorlarına beyaz renkteki kartını gösterdi. Şaşkınlık yaratan kararın nedeni daha sonra ortaya çıktı. Bu sırada tribündeki taraftarlar şaşkınlığını gizleyemedi.

BEYAZ KART NEDİR?

Portekiz Futbol Federasyonu’nun aldığı karara göre, sahada fair-play’i temsil eden ve herkes tarafından takdir gören bir hareket yapıldığında, hakem ‘beyaz kart’ gösterebiliyor. Beyaz kart uygulaması, sahadaki bu tür etik davranışları teşvik etmesi amacıyla yapılıyor.