birgün

26° AÇIK

GÜNCEL 30.03.2017 10:43

Gazeteci Deniz Yücel'in avukatları anayasa mahkemesine başvurdu

Türkiye'de tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel’in serbest bırakılması için avukatlarının Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu bildirildi.

Gazeteci Deniz Yücel'in avukatları anayasa mahkemesine başvurdu

Türkiye'de cezaevinde bulunan ve serbest bırakılması talebi reddedilen Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in avukatları bu kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Yücel'in muhabiri olduğu Die Welt Gazetesi'nde yer alan habere göre yapılan başvuruda ''Yücel'in tutukluluğunun vücut bütünlüğünün korunması hakkı, kişisel özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, masumiyet karinesi, ayrıca iletişim ve ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiği" belirtildi.

Tutuklu gazetecinin avukatları Veysel Ok ve Ferat Çağıl yaklaşık bir ay önce Yücel'in tutukluluk kararına itiraz dilekçesini mahkemeye sunmuş, ancak itiraz reddedilmiş ve böylece Anayasa Mahkemesi'ne başvurma hakkı doğmuştu.

Ne olmuştu?

"Terör örgütü propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmekle” suçlanan Deniz Yücel 14 Şubat'ta gözaltına alınmış, yaklaşık iki hafta gözaltında tutulduktan sonra 27 Şubat'ta tutuklanmıştı.

Deniz Yücel'in gözaltına alınması ve ardından tutuklanması, Alman hükümetinin yanı sıra siyasetçilerin, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açmış, Başbakan Angela Merkel de Yücel'in "kendi mesleğini icra etmekten başka bir şey yapmadığına” işaret ederek bu nedenle serbest bırakılması gerektiğini vurgulamıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız