birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 03.10.2019 10:38

Gazeteci Hassan Hassan, Cemal Kaşıkçı'nın son mesajlarından birini paylaştı

Gazeteci Hassan Hassan, Cemal Kaşıkçı'nın son mesajlarından birini paylaştı

Vahşice katledilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın ölümünün birinci yıl dönümünde son mesajlarından biri ortaya çıktı.

Suriye kökenli ABD'li gazeteci/yazar Hassan Hassan sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı.

Hassan, yedi yıldır yazı yazdığı Foreign Policy'de 'Katar Suudi ablukasını yendi' başlıklı yazısının ardından bu makale sebebiyle yazılarına son verildiğini söyledi.

Editörlerin kendisine "yukarıdan gelen bir talimat olduğunu ve ellerinden bir şey gelmeyeceğini söylediğini" belirten Hassan, bu yazının kışkırtıcı manşet olmasının yanı sıra körfez ülkelerindeki çatışmaya çift taraflı bakan bir objektif analiz olduğunu ifade etti.

Sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 'nden üst düzey bir yetkilinin gazeteye 'yanlış anlamayı' açıklamayı teklif ettiğini ancak teklifi kibarca reddettiğini söyleyen Hassan, "Daha önce de ayrılmak ve özgürce yazmak istiyordum" dedi.

Tüm bunların yanında gazeteci Hassan, haftalık yazılarına son verilmesine neden olan yazı için atıfta bulunan Cemal Kaşıkçı'nın son mesajlarından birini yayımladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız