Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ'ın, BirGün'deki köşe yazıları gerekçesiyle "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından yargılandığı duruşma, yarın İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Gazeteci Merdan Yanardağ, hakim karşısına çıkacak

HABER MERKEZİ

TELE1 yayınında PKK lideri Abdullah Öcalan'la ilgili ifadeleri nedeniyle gözaltına alındıktan sonra tutuklanan BirGün yazarı ve TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından da yargılanıyor.

10 Nisan 2022 ile 29 Mayıs 2022 tarihleri arasında BirGün gazetesinde yayımlanan 'Faşizm ve İslamcı Faşizm' başlıklı seri köşe yazıları gerekçesiyle "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından yargılanan Yanardağ'ın ikinci duruşmasına yarın saat 13.40'da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

Silivri'de bulunan Marmara Cezaevi'nde tutuklu olan Yanardağ, duruşmaya katılmayacak.

YANARDAĞ HAKKINDA HAPİS CEZASI DA İSTENİYOR

Merdan Yanardağ, Genel Yayın Yönetmeni olduğu TELE1’de yaptığı programda, yeni bir çözüm süreci ihtimali hakkında yorumlar yapmış, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkında da bazı değerlendirmelerde bulunmuştu. Yanardağ, programdaki sözlerinden günler sonra sosyal medyaya düşürülen cımbızlanmış ifadelerin yer aldığı bir video ile hedef gösterilmişti.

Yanardağ'ın sözleri üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin açıklama yaparak kanal hakkında inceleme başlatıldığını bildirmişti.

Öcalan hakkında açıklamaları nedeniyle Yanardağ hakkında da, "Suçu ve Suçluyu Övme" ve "Terör Örgütü Propagandası Yapmak" suçlarından resen soruşturma açılmış ve Yanardağ tutuklanmıştı. TELE1'e de 7 gün ekran karartma cezası verilmişti.

Yanardağ, hedef gösterilmesinin ardından şu ifadeleri kullanmıştı:

"Tele1’e yönelik bir operasyon var. Dün geceden başlayan, benim adım üzerinden gerçekleştirilen bir kumpas operasyonu. Güya terör örgütünü ve suç olan fiili övmüşüm, iddia bu. Bizim bir yayınımız üzerine tamamen kurgu, montaj ve iftira üzerine inşa edilmiş bir suçlama kampanyası var.

Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok. O programda AKP milletvekili Galip Ensarioğlu’nun yeni bir çözüm süreci başlatma ve kendi iktidar alanları daralmış olan AKP’ye yeni bir alan açma çabası olduğunu dile getirdim. 6 gün önce 4 Soru 4 Yanıt programında benim sorulara verdiğim yanıtlardan biri de Ensarioğlu’nun çıkışıydı. Gündemdeki bu konu üzerine ben de yorumlarımı ortaya koydum."

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Yanardağ'ın "basın yoluyla suçu ve suçluyu övme" ile "basın yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 1 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Yanardağ'ın tutuklu bulunduğu dosyadan yargılanmasına 4 Ekim'de başlanacak.