birgün

23° AÇIK

Gazeteci Metin Cihan hakkında yakalama kararı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın şikâyetiyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada, gazeteci Metin Cihan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

MEDYA 28.04.2022 15:03
Gazeteci Metin Cihan hakkında yakalama kararı
Abone Ol google-news

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın şikâyetiyle “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada gazeteci Metin Cihan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Cihan’ın 3 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşması bugün İstanbul 36’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre duruşmaya Cihan’ın avukatı Özgür Urfa ve Albayrak’ın avukatı katıldı. Davaya katılma talebinde bulunan Albayrak’ın avukatı Cihan’ın cezalandırılmasını istedi.

Cihan’ın avukatı Urfa da müvekkilinin hakkında herhangi bir soruşturma açılmadan yurtdışına çıktığını ve suçlama konusu paylaşımda suç unsuru olmadığını söyledi ve müvekkilinin beraatini talep etti.

Duruşma savcısı da Cihan’ın savunmasının alınması için beklenmesini istedi.

Mahkeme, Cihan hakkında yakalama kararı çıkarttı ve bir sonraki duruşmanın 18 Ekim’ görülmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Berat Albayrak’ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde kişisel e-posta kutusu hacker grubu Redhack tarafından ele geçirilmişti.

Gazeteci Metin Cihan’ın konuyla ilgili sosyal medya paylaşımı hakkında, eski bakan Berat Albayrak suç duyurusunda bulunmuştu.

Albayrak’ın şikâyetinin ardından gazeteci Cihan hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan dava açılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol