Gazeteci Osman Saffet Arolat, 22 Ekim'den bu yana tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinin içinde aktif olarak yer alan Arolat, 1968'de "parasız eğitim ve demokratik üniversite" talebiyle İstanbul Üniversitesi'ni işgal eden 68'liler arasında yer almıştı.

Gazeteci Osman Arolat, hayatını kaybetti

Gazeteci Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti.

Arolat'ın başyazarlığını sürdürdüğü ekonomim.com'un aktardığına göre, 80 yaşındaki Arolat, 22 Ekim'den bu yana tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti. 

OSMAN AROLAT KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlayan Osman Saffet Arolat, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinin içinde yer aldı.

Arolat, 12 Haziran 1968'de, "parasız eğitim ve demokratik üniversite" talebiyle İstanbul Üniversitesi'ni işgal eden 68'liler arasında yer alan isimlerdendi. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bir dönem ANT dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Yazıları nedeniyle yargılanarak tutuklandı.

Uzun yıllar haber ajansçılığı, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk gibi işler yaptı. Dünya Gazetesi'nde Yayın Yönetmenliği yaptı. Ekonomim gazetesinin kuruluşunda yer aldı, başyazarlığını sürdürdü.

Anılarını, "Babıâli Anılarım ile Bir Gençlik Liderinin Anıları" kitap dizisinde topladı.