birgün

16° AZ BULUTLU

Gazeteci Sinan Aygül tutuklandı

Hakkında, 2014 yılında Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’nde yolsuzluk iddiasında bulunduğu 'kurt siyasetçi' başlıklı haberi nedeniyle dava açılan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül, tutuklandı.

MEDYA 13.09.2022 12:40
Gazeteci Sinan Aygül tutuklandı
Abone Ol google-news

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül hakkında, 2014 yılında Bitlis’te yapılan 450 milyon dolarlık Jeotermal Enerji Projesi’nde yolsuzluk iddiasında bulunduğu 'kurt siyasetçi' başlıklı haberi nedeniyle dava açıldı. Davadan ceza alan Aygül tutuklandı.

Duvar'ın haberine göre; cezanın kesinleşmesinin ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan Aygül, başka bir davası için gittiği Bitlis Adliyesi’nde gözaltına alındı.

Gazeteci Aygül hakkında 2015 yılında Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, ‘basın yoluyla hakaret etmek’ suçundan 1.500 TL adli para cezası verilerek hükmün açıklanması geri bırakılmıştı. Aygül, daha sonra yaptığı bir taciz haberinden dolayı aldığı ceza üzerine Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı açıklandı ve aldığı para cezası kesinleşti.

Üst mahkemeye itiraz yolu olmadığı için kesinleşen para cezasını ödememesi durumunda cezaevine girecek olan gazeteci Aygül, karardan sonra yaptığı açıklamada, “Bu davadan ceza almak basın ve ifade özgürlüğü açısından çok acı bir durum, kabullenemiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

‘KARARIMIN ARKASINDAYIM’

Cezanın açıklandığı 2021 yılının kasım ayında yaptığı açıklamada, verilen cezanın basın ve ifade özgürlüğüne vurulan bir darbe olduğunu söyleyen Aygül “Gazeteciyim ve güncel bir konuda haber verme maksatlı bir köşe yazısı kaleme almıştım. Görülen davada yazdığım yazıda söz konusu siyasetçi ile ilgili ‘kurt siyasetçi’ şeklinde bir tabir kullandım. Bu bir deyim ve anlamı da açık. İlgili kişi de bir siyasetçi. Eleştiri sınırları belli. Dava açılması bile abesken bu davadan ceza almak basın ve ifade özgürlüğü açısından çok acı bir durum. Mahkemenin bu kararına karşı sivil itaatsizlik hakkımı kullanıyorum, adli para cezasını ödemiyorum" demişti.

Cezaevi önünde açıklama yapan Aygül’ün avukatı Burhan Aksoy cezanın basın ve ifade özgürlüğünü kısıtlamaya yönelik olduğu için böyle bir karar aldığını söyleyerek “1500 TL adli para cezası, 75 gün hapis cezasına tekabül ediyor. Ödenmesi durumunda tahliye işlemi gerçekleşecek. Ödeme zamanı ve dolayısıyla hapis cezasının ne kadar süreceği müvekkilimin vereceği karara bağlıdır” diye konuştu.

Sinan Aygül, Bitlis E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol