Gazetecilerin evini yıkacaklar

HABER MERKEZİ

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi Lokali’nin, 2’nci Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kaldığı gerekçesiyle 2 Aralık’ta yıkılacağına ilişkin tebligat gönderdi. ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Rabia Deniz, “15 Kasım’da ÇGD’de buluşacağız. Bu bir dayanışma çağrısıdır. Biz kalemlerimizle, fikirlerimizle, 32 yıldır teslim olmayan ilkelerimizle duracağız karşılarında” dedi.

Bursa’da Reşat Oyal Kültürparkı içinde 32 yıldır bulunan ÇGD’nin idari ve sosyal tesisi, AKP’li Alinur Aktaş’ın başkanı olduğu Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 Aralık’ta boşaltılıp yıkılacak. Büyükşehir Belediyesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı, ÇGD’ye gönderdiği tebligatta, lokalin bulunduğu alanın 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda ‘Kültür ve Rekreasyon Alanı’ olarak tanımlı olduğu aktarıldı. Yıkımın gerekçesi olarak, bölgenin 2’nci Derece Doğal Sit Alanı içerisinde kalması gösterildi.

KAFELER YIKILMIYOR

ÇGD Bursa Şubesi Başkanı Rabia Deniz, BirGün’e yaptığı açıklamada, Anıtlar Kurulu’nun onayladığı 2’nci Derece Doğal Sit Alanı’nın Kültürpark’ın tamamını kapsadığına dikkat çekerek “Aynı alanda pek çok restoran ve kafe bulunuyor, yıkım gerekçesi yalnızca ÇGD Bursa Şubesi’ne uygulanıyor” dedi.
Deniz, belediyenin şu soruları yanıtsız bıraktığını söyledi: “2’nci Derece Doğal Sit Alanı Kültürpark’a 2019 yılından bu yana yeni kaç tane inşaat yapıldı? Sadece 10 metre uzağımızda bulunan ve yapımında tonlarca beton kullanılan Büyükşehir Belediyesi yeni bir inşaat yapılmasına izin verirken Kültürpark’ın Sit alanı olduğunu bilmiyor muydu? Tam yanımızda yapılan bu yapının ruhsatı hangi gerekçeyle verildi? ÇGD Bursa Şubesi haricinde başkaca bir yapı yıkılacak mı?”

SİMGE MEKAN

ÇGD Lokali’nin kentin simge mekânlarından olduğunu dile getiren Deniz, “Herkesin anıları var bu lokalde, bahçede, masalarda, ağaçlarda… Ağaçlarını bile gazeteciler dikti o mekânın. Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ÇGD Bursa Şubesi’nin idari ve sosyal tesisini yıkarak gazetecilere bedel ödetmek istiyor. Evrensel gazetecilik ilkelerini savunanlardan öç alıyor” diye konuştu.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

15 Kasım Pazartesi günü konuya ilişkin basın açıklaması yapacaklarını söyleyen Deniz, şu ifadeleri kullandı: “Bursa’nın tüm dinamikleriyle, çağdaşlar, demokratlar olarak 15 Kasım’da ÇGD’de buluşacağız. Bu bir dayanışma çağrısıdır. 89’dan bu yana bu kentin hafızası olmuş ÇGD’den yolu geçen herkese çağrımız. Organize kötülüğe karşı, örgütlü mücadelede birleşelim. Bizi korkutmaya çalışanlar bilsinler ki hiçbir düşünce silahla, balyozla yok edilemedi. Biz kalemlerimizle, fikirlerimizle, 32 yıldır teslim olmayan ilkelerimizle duracağız karşılarında.”