birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Gazetecilerin gözaltı süresi iki gün uzatıldı

GÜNCEL 11.06.2022 06:30
Gazetecilerin gözaltı süresi iki gün uzatıldı
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan operasyon kapsamında, aralarında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, Mezopotamya Ajansı editörü Aziz Oruç’un da bulunduğu 20’si gazeteci olmak üzere 21 kişinin gözaltı süresi 2 gün daha uzatıldı. Gözaltı süresinin uzatılmasına, aynı soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunanların yakalanması ve gazetecilerin çalıştıkları yapım şirketlerinde aramanın devam etmesi gerekçe gösterildi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tekli hücrede tutulan gazetecilerin dosyalarındaki kısıtlılık kararı ise sürüyor.

HABER ALMA HAKKINA ENGEL

Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepkiler ise büyüyor. Operasyonu ‘halkın haber alma hakkına darbe’ olarak nitelendiren Şırnak Barosu, gözaltındaki gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi. Açıklamada, “Demokratik sistemde, farklı düşüncelerin ifade edilmesi özgürlüğü bir lütuf değil zorunluluktur. Bu bağlamda demokratik devletin bir görevi de farklı fikirlerin örgütlenmesine olanak tanımak ve özgürce ifade edilebilmelerini temin etmektir. Konjonktürel olarak kendi bilgileri dışında toplumun farklı bilgilere ulaşabilmesinin engellenmesi amacıyla yapılan bu operasyonlar, yurttaşın haber alma özgürlüğüne vurulabilecek en büyük darbedir” denildi.

Diyarbakır’da yapılan açıklamada ise özgür basının diz çökmeyeceğine dikkat çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, gazeteciliğin bir suç olmadığını söyledi ve “Gazetecilik kamusal bir hizmettir. Özellikle Kürt kentlerinde burada olup biten bütün olayları Türkiye ve dünyaya aktaran gazetecilerdir. Halkın haber alma hakkının bu şekilde yok sayılması kabul edilemez” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol