birgün

14° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 29.12.2020 13:45

Gaziemir Belediyesi'nde en düşük ücret 4 bin 750 liraya çıktı

Gaziemir Belediyesi çalışanlarının 3 bin 920 lira olan maaşı, ikramiye ve diğer sosyal haklar da eklenince en düşük işçi maaşı 4 bin 750 liraya çıktı.

Gaziemir Belediyesi'nde en düşük ücret 4 bin 750 liraya çıktı

BirGün/EGE

Gaziemir Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan ve 1 Şubat 2020’de yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi kapsamında, belediye çalışanlarının en düşük net maaşı, ikramiye ve diğer sosyal haklar da eklenince 4 bin 750 liraya çıktı.

Sözleşme ile çalışanların maaşlarına yüzde 28 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarda zam yapılmıştı.

Sözleşmede yer alan ikramiye ve diğer sosyal haklar da net maaşa eklenince en düşük işçi maaşı 4 bin 750 liraya yani mevcut asgari ücretin neredeyse iki katına çıkmış oldu. Sözleşme kapsamında 2021 yılında çalışanlara yıllık enflasyonun bir puan üzerinde zam yapılacak.

“Ülkemizde herkesin refah içinde yaşamasını önceliğimiz olarak görmeliyiz. Bu nedenle 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak açıklanan asgari ücret, ülkemizin ekonomik koşullarını dikkate aldığımızda en az 3 bin 100 TL olmalıydı” diyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, belediyede en düşük ücreti bir yıl önce 3 bin 920 liraya yükselttiklerinin altını çizdi.

Arda, “Ülkemizin şartlarında çalışanların yaşam koşullarını çok iyi biliyorum. Çalışan arkadaşlarımızın emeğinin karşılığını almaları, refah içerisinde bir yaşam sürmeleri için bir yıl önce belediyemizde en düşük maaşı 3 bin 920 liraya yükseltmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Net maaşa ikramiye ve diğer sosyal hakları ekleyince personelimiz en düşük 4 bin 750 lira ücret veriyoruz. Yeni yılla birlikte yıllık enflasyonun bir puan üzerinde zam yaparak çalışanlarımızın maaşını daha da yükselteceğiz” dedi.