birgün

0° PARÇALI BULUTLU

Gaziemir'de kadına yönelik erkek şiddeti protesto edildi

Gaziemir’de, boşanmak istediği erkek tarafından önceki gün iş yerinde öldürülen Handan Doğru anılarak, kadına yönelik erkek şiddeti protesto edildi

BİRGÜN EGE 04.09.2020 15:53
Gaziemir'de kadına yönelik erkek şiddeti protesto edildi
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir’de Gaziemir halkı, boşanma aşamasında olduğu erkek tarafından önceki gün iş yerinde katledilen Handan Doğru’yu anmak ve kadına yönelik erkek şiddetine karşı ses vermek için bir araya geldi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Gaziemir Şubesi, Gaziemir Belediyesi, Gaziemir Gönüllü Kadınlar Derneği, Gaziemir Üretici Kadınlar Kooperatifi ve Gaziemir Gönüllü Çalışma Platformu üyeleri, Handan Doğru’nun katledildiği noktaya gelerek basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartı taşıyan grup, “Kadına Şiddete Son”, “Kadın Cinayetleri Politiktir” dövizleri de taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan ADD Gaziemir Şube Başkanı Gülen Özcan, kadına yönelik şiddetin açık ve tartışmasız insan hakları ihlali olduğunu dile getirdi. İstanbul Sözleşmesi’nin 'ama'sız ve 'fakat'sız, eksiksiz uygulanması gerektiğini vurguladı.

'YETKİLİ KURUMLARIN HAREKETE GEÇMESİ GEREKİYOR'

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda da yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduğunu belirterek “Maalesef bulunduğumuz yerde geri dönüşü olmayan acı bir olay yaşandı. Yoksulluk, işsizlik insanlarımızı korkunç derecede etkiledi. Bundan da en çok etkilenen kadınlar oldu. Şiddet ülkemizde cinsiyet ayrımcı politikalarla meşrulaştırılıyor. Sesimizi yükseltmeliyiz. Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bunun için tüm vatandaşlarımızı bizlere destek vermeye çağırıyoruz. Belediye olarak kadını önemseyen politikalar uygularken ilçemizde böyle bir olayın yaşanmasından dolayı son derece üzgünüm, umarım bu cinayet son olur” dedi.

Toplumda kadının huzur ve güven içinde yaşaması gerektiğinin de altını çizen Başkan Arda, “Bunun için Kadın Danışma Merkezimiz ile kadınların her türlü ihtiyacında yanındayız. Ancak gelinen noktada belki de erkek danışma merkezi açmalıyız. Erkeklerin ruh sağlığını tedavi etmeliyiz. Bu yaşanan sorunlar sadece belediyelerin sorumluluk almasıyla çözülemez. Tüm yetkili kurumların harekete geçmesi gerekiyor. Kadını önemsemesi gerekiyor” diye konuştu.

Açıklamanın sonunda katılımcılar yaşanan şiddeti alkışlarla protesto etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol