birgün

22° AZ BULUTLU

SAĞLIK 06.04.2020 12:11

“Geç olmadan, kapatılan hastaneleri açın”

Hastanemi Açın Platformu, koronavirüs salgının hızla yayıldığına dikkati çekerek Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılan hastanelerin yeniden açılmasını istedi. Platformdan yapılan açıklamada, “Geç olmadan, can kayıpları artmadan, kapatılan hastanelerimizi açın” denildi

“Geç olmadan, kapatılan hastaneleri açın”

BİRGÜN/ANKARA

Hastanemi Açın Platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasında, Ankara Şehir Hastanesi’nin açılmasıyla kapatılan altı hastanenin açılması istendi. Kapatılan hastanelerin açılmasıyla Şehir Hastanesi ve diğer hastanelerin üzerindeki yükün azalacağı belirtilen açıklamada, “Şimdi bu olağan dışı durumda, sağlık hizmetlerine ihtiyacın arttığı ve artacağı salgın döneminde yaşamsal talebimiz var: Kapatılan diğer hastanelerimizi de açın” ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada “Ankaralılar olarak, kentimizin kolay ulaşılabilir yerlerinde kapısına kilit vurulmuş durumda boş bekleyen hastanelerin yeniden açılması, sağlık hizmetlerine kazandırılması, buralarda çalışacak hekim ve sağlık çalışanlarının organize edilmesi, kent içinde gerekli planlamaların yapılması konularında her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğumuzu belirtiriz” denildi.

CAN KAYIPLARI ARTMADAN KAPATILAN HASTANELERİ AÇIN

İçerisinde çok sayıda siyasi parti, dernek, vakıf, sendika ve meslek kuruluşundan oluşan 112 örgütün yer aldığı Hastanemi Açın Platformu tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ankara Numune Hastanesi'ni, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi'ni, Dışkapı Çocuk Hastanesi'ni, Ankara Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi'ni, Ulus Devlet Hastanesi'ni açın. Bunların en azından COVID-19 hastalarının karşılanması; tanısının, tedavisinin, gerekirse yoğun bakım tedavilerinin sağlanması için gecikmeden organize edilmesi, bazılarının COVID-19 haricindeki hastalarımızın güvenle tedavilerini sürdürebilecekleri merkezler olarak hazırlanması çok değerli olacaktır. Yetkililere çağrımızı yükseltiyoruz, geç olmadan, can kayıpları artmadan, kapatılan hastanelerimizi açın.

ZOR DÖNEMDE CAN SİMİDİ OLDU

Bizler Ankaralı hekimler, sağlıkçılar, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, memurlar, işçiler, öğrenciler, emekliler, kısacası Ankaralılar olarak Şehir Hastaneleri sürecinde mevcut hastanelerimizin kapanmaması için mücadele ettik, Hastanemi Kapatma Platformu'nda bir araya geldik. Yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadı, altı hastanemiz kapandı. Bunlardan biri, Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi bu zor dönemde can simidi oldu, ne iyi ki tekrar sağlık hizmetleri için kullanılmaya başlandı, karantinaya alınan kişiler ve hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı.

ANKARA ÜÇÜNCÜ SIRADA

Dünya çapında hasta sayısı bir milyon yüz elli bini, can kayıpları altmış bini geçti. Türkiye'de Sağlık Bakanlığı verilerine göre toplam vaka sayısı yirmi dört bine yaklaştı ve can kaybı beş yüz bir oldu. Sağlık Bakanı "henüz salgının başındayız" dedi. Türkiye yeni vaka bildiren ülkeler arasında dünyada altıncı sıraya kadar yükseldi. Ankara da salgından en çok etkilenen şehirlerimizden, üçüncü sırada olup hastalığın yayılması yönünden en riskli iller arasında sayılıyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız