birgün

25° AÇIK

‘Geçinemiyoruz’ pankartına 18 bin lira ceza kesildi!

Eskişehir’de Halkevi’nin astığı ‘Geçinemiyoruz’ pankartı, gece yarısı polis tarafından indirildi. Halkevi üyelerine 18 bin TL para cezası kesildi.

GÜNCEL 16.01.2022 16:38
‘Geçinemiyoruz’ pankartına 18 bin lira ceza kesildi!
Abone Ol google-news

Halkevleri'nin yaşanan ekonomik kriz ve temel tüketim maddelerine gelen zamlar karşısında ülke genelinde başlattığı 'Geçinemiyoruz' eylemleri kapsamında Eskişehir Halkevi’ne asılan 'Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın' pankartı için 18 bin lira idari para cezası kesildi. Cezanın iptali için dava açılacak.

Eskişehir Halkevi’ne asılan 'Geçinemiyoruz, Zamlar Geri Alınsın' pankartı, asılmasının üzerinden 45 dakika geçmesinin ardından Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nden valilik genelgesi gerekçe gösterilerek gece yarısı indirilmişti. Şube binalarına yeniden aynı pankartı asan Halkevi üyelerine Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yasada belirlenen en üst sınır olan 18 bin lira idari para cezası tebliğ edildi.

"ZAMLARA SESSİZ KALMAMIZ İSTENİYOR"

Eskişehir Halkevi Şube Başkanı Cevat Aydemir, para cezasına tepki göstererek şunları söyledi:

"Önceki gün astığımız 'Geçinemiyoruz, zamlar geri alınsın' pankartımız aynı gece emniyet güçlerince indirildi. Dün hafta sonu tatili olmasına rağmen Eskişehir emniyeti acele bir şekilde ve yasada belirlenen en üst sınırdan, 18 bin lira idari para cezasını tebliğ etti. Bütün kesimlerin en ağır şekilde etkilendiği yüksek zamlar karşısında tepkisiz ve sessiz kalmamız isteniyor. Aynı pankart şu an bütün şubelerimizin duvarlarında dalgalanıyor. Eskişehir Valiliğinin genelgesi geçerliliği ve gerçekliğini toplum nazarında yitirmiştir. 'Farklı görüşten grupları karşı karşıya getirebilir' cümlesi tam olarak bir ayrımcılık ifadesidir. Halkevi hukukçularımız bu konuyla ilgili yarın dava açacaklar."

Halkevleri avukatı ise pankartın "ifade özgürlüğü ve düşünceyi yayma özgürlüğü" kapsamında asıldığını söyledi.

(ANKA - ÖZGE ZAİM)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol