birgün

22° AÇIK

Geçirdiği iş kazasında görme yetisini kaybeden işçi: Altınbaş Holding’i duyan bu olaya girmiyor

Altınbaş Holding’in denizcilik firmasında çalışırken geçirdiği iş kazasında görme yetisini büyük ölçüde kaybeden Kadir Hatırnaz, “Devlet büyüklerinden, Altınbaş Holding’i duyan bu olaya girmiyor. Mahkeme süreci ise sürekli uzuyor” dedi.

GÜNCEL 11.04.2022 17:01
Geçirdiği iş kazasında görme yetisini kaybeden işçi: Altınbaş Holding’i duyan bu olaya girmiyor
Abone Ol google-news

Çalıştığı Panama bayraklı Diamond-T adlı gemide klima gazının patlaması sonucu görme yetisini büyük ölçüde kaybeden Kadir Hatırnaz, "‘Aspirin iç geçer’ dediler. 20 gün beni gemide zorla alıkoydular. Hakkımı istiyorum" dedi.

Kadir Hatırnaz, elektrikçi olarak görev yaptığı Panama bayraklı Diamond-T adlı gemide, 2020 yılında Çin’de yaşanan kazada klima gazının patlaması sonucu gözlerine isabet eden metal parçaları nedeniyle görme kaybı yaşadı. Sol gözünün yüzde 10, sağ gözünün yüzde 30 gördüğünü söyleyen Hatırnaz, Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yaşıyor. Çin'de çok istemesine rağmen doktora götürülmediğini, aradan 20 gün geçtikten sonra Dubai'de gemiden inebildiğini belirten Kadir Hatırnaz, ihmali bulunan gemi personeli ve şirketine karşı maddi ve manevi tazminat talebiyle hukuk mücadelesi başlattı.

"GAZA MARUZ KALDIM"

Kadir Hatırnaz, bu süreçte yaşadıklarını ANKA Haber Ajansı’na şöyle anlattı:

"Yaklaşık iki sene önce Altınbaş Holding’in denizcilik firmasında çalışıyordum. Gemide iş kazası geçirdim. Gemide patlama oldu ve yüzüme metal parçaları geldi. Kendimi dışarı atamadım ve gaza maruz kaldım. Bir arkadaşım yardımcı oldu ve dışarı çıktım. Şirket doktoru ile görüştüm. Doktor, gemiden inip Türkiye’de tedavi olmam gerektiğini söyledi. Olayın zaman aşımına uğramaması gerektiğini de söyledi. Gemiden inip tedavi olamazsam kör olacağım da söylendi.

"‘ASPİRİN İÇ GEÇER’ DEDİLER"

Ben de buna istinaden şirketle görüştüm. Şirketteki personel müdürü seferin bitmesi gerektiğini söyledi. ‘Aspirin iç geçer’ dediler. 20 gün beni gemide zorla alıkoydular. Sonraki süreçte zoraki bir şekilde gemiden indim. Daha sonra özel bir sağlık kuruluşuna giderek sol gözümün yüzde 10, sağ gözümün yüzde 30 gördüğünü söyleyip içindeki metal parçalarını aldılar. Ben, daha sonra avukat tuttum. Avukat ile Fırat Üniversitesi’ne gittik. Adli tıp bölümüne girdik. Bütün olayı olduğu gibi tekrar anlattık. Yine aynı şekilde sol gözümün yüzde 10, sağ gözümün yüzde 30 gördüğünü söylediler. Evraklar üzerinde de bu olayın doğruluğu ispatlandı. Dava açtık ama davamız sürekli erteleniyor. Yurt dışında bir sigorta firması var. Gemi için sigorta yapan firma. Firma bizi haklı buldu. Ancak karşı tarafı temsil ettiği için ödemeyi yapmayacağını söyledi.

"2 YILDIR ÇALIŞAMIYORUM"

Devlet büyüklerinden, Altınbaş Holding’i duyan bu olaya girmiyor. Mahkeme süreci ise sürekli uzuyor. Bir an önce sonuç almak istiyorum. Gözlerim kalıcı olarak böyle kalacak, düzelme imkânı yok. Bu nedenden dolayı iki yıldır çalışamıyorum. Engelliyim. Bundan sonra çalışamayacağım. Bakmakla yükümlü olduğum çocuklarım var. Sağlık kuruluşları bana çalışmam için sağlık raporu vermiyor gözümden dolayı. Tazminatımı ve hak edişlerimi bir an önce istiyorum."

(ANKA - SANCAR KIZILKAYA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol