birgün

22° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 07.07.2020 07:42

Gelibolu'da orman yangını: 450 hektar alan yandı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde Ilgardere mevkiinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmaları devam ediyor. Bakan Pakdemirli, 450 hektar alanın alanın etkilendiğini açıkladı.

Gelibolu'da orman yangını: 450 hektar alan yandı

Çanakkale'de, Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda devam eden orman yangınına günün aydınlanmasıyla birlikte havadan müdahaleye yeniden başladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınının kontrol altına alındığını açıkladı.

Pakdemirli, Gelibolu Yarımadası’nda çıkan orman yangınına ilişkin Tarihi Alan Başkanlığı'nda açıklamalarda bulundu.

Tarihi Gelibolu Yarımadası'nda dün çıkan orman yangınının kontrol altına alındığını açıklayan Bakan Pakdemirli, "Yaklaşık şu ana kadar 450 hektar alanımız etkilenmiş gözüküyor. Kesin tespitler yangın tamamen söndürüldükten sonra yapılır" diye konuştu.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753695-1.

Gelibolu ve Eceabat ilçelerinde, Ilgardere ve Yalova köyleri yakınındaki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın 16 saattir sürüyor. Dün akşam saatlerinde havadan müdahaleye ara veren ekipler, sabah gününün ilk ışıklarıyla tekrar harekete geçti.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753690-1.

Karadan yürütülen çalışmalar ise gece boyunca devam etti.

Çanakkale'nin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce kişiden oluşan ekipler, farklı bölgelerde etkili olan yangını yerden ve havadan müdahaleyle kontrol altına almaya çalışıyor. Yangının devam ettiği alanda yüzlerce ekip ve çok sayıda iş makinesi ile hava araçları görev yapıyor.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753691-1.

Çalışmaları, dün Manisa'daki son programını iptal ederek Çanakkale'ye gelen Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemirli koordine ediyor. Bakan Pakdemirli, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ve Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ve ekiplerle alevlerin kontrol altına alınmasına yönelik çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753693-1.

Bakan Pakdemirli dün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Çanakkale'deki yangına, 20 helikopter, 107 arasöz, 400 personelle müdahale ediliyor" demişti.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753692-1.

Orman yangını sebebiyle yaklaşık 300 kişinin yaşadığı Yalova köyünün tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Orman ve itfaiye ekiplerinin karadan ve havadan müdahale ettiği orman yangını sonrası Çanakkale Boğazı kapatıldı.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753696-1.

gelibolu-da-orman-yangini-300-hektara-yakin-alan-yandi-753694-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız